- Mfr. #:
- PRG15BC4R7MM1RC
- Description:
- SURFACE MOUNT NTC THERMISTOR
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Termination-Style | SMD/SMT |
|---|---|
| Packaging | Reel |
| Product Category | PTC Thermistors |
| Type | PTC |
| Series | PRG |
| Manufacturer | Murata Electronics |
| Voltage | 9 V |
| Resistance | 4.7 Ohms |
| Tolerance | 20 % |
| Current-Rating | 2.5 A |
| Length | 1 mm |
| Height | 0.5 mm |
| Width | 0.5 mm |
| Operating-Temperature-Range | - 20 C to + 85 C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 20 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
PRG15BC4R7MM1RC Price & Stock
Murata PRG15BC4R7MM1RC pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 490-18170-1-ND | 662 | 1.72 | 1.47 | 0.930 | 0.698 | 0.620 | 2019-12-03T14:05:12Z |
| Digi-Key | 490-18170-6-ND | 662 | 1.72 | 1.47 | 0.930 | 0.698 | 0.620 | 2019-12-03T14:05:12Z |
| Digi-Key | 490-18170-2-ND | - | - | - | - | - | 0.511 | 2019-12-03T14:05:12Z |
| Mouser | 81-PRG15BC4R7MM1RC | 1,899 | 1.80 | 1.33 | 1.02 | 0.783 | 0.548 | 2019-12-04T15:40:19Z |
| Symmetry Electronics | PRG15BC4R7MM1RC | - | 0.548 | 0.548 | 0.548 | 0.548 | 0.548 | 2019-12-04T11:15:04Z |
| Avnet | PRG15BC4R7MM1RC | - | - | - | - | - | 0.510 | 2019-12-04T02:48:28Z |
Alternate Names
Murata has several brands around the world that may have alternate names for PRG15BC4R7MM1RC due to regional differences or acquisition. PRG15BC4R7MM1RC may also be known as the following names:
- MUR
- MURATA ELECTRONICS
- MURATA MANUFACTURING
- MURA
- MURAT
- Murata Electronics North America
- MURATA MANUFACTURING CO LTD
- MURATAELEC
- MENA
- Murata Manufacturing Co
- MU4
- MURT
- MURATA COMPANY LIMITED
- MURATA MFG CO LTD
- Murata Electronics North
- MURATA CO LTD
- MURATA MANUF
- MURATA ELECTRON
- KAS
- MURE
- Murata Electronics Na Inc
- MURATA/IN
- MURATA MANUFACTURING COMPANY L
- MURATA ELECTRONICS (VA)
- MURATA ELECTRONICS NORTH AMERICA (VA)