- Mfr. #:
- PRLL5819,115
- Description:
- DIODE SCHOTTKY 40V 1A MELF
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Surface Mount |
|---|---|
| Diode-Type | Schottky |
| Package-Case | SOD-87 |
| Manufacturer | NXP Semiconductors |
| Supplier-Device-Package | MELF |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Packaging | Digi-ReelR |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 600mV @ 1A |
| Capacitance-Vr-F | 50pF @ 4V, 1MHz |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 40V |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 1mA @ 40V |
| Current-Average-Rectified-Io | 1A |
| Operating-Temperature-Junction | 125°C (Max) |
| Series | - |
| Reverse-Recovery-Time-trr | - |
More Information
Part No. PRLL5819,115 is now available at OMO. Request a quote of PRLL5819,115 please use the request quote or email us a RFQ.
PRLL5819,115 Price & Stock
NXP Semiconductors PRLL5819,115 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Quest | PRLL5819,115 | 3 | 9.05 | 9.05 | 9.05 | 9.05 | 9.05 | 2020-04-17T10:15:23Z |
| Chip 1 Exchange | PRLL5819,115 | 630 | - | - | - | - | - | 2020-03-24T13:21:04Z |
| North Star Micro | PRLL5819,115 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
NXP Semiconductors has several brands around the world that may have alternate names for PRLL5819,115 due to regional differences or acquisition. PRLL5819,115 may also be known as the following names:
- PHILIPS
- NXP
- PHIL
- PHILLIPS
- PHI
- PHILIPS/NXP
- NXP SEMI
- PHILIP
- PHILIPS SEMICONDUCTORS
- Philips Semiconductor
- NXP SEMICONDUCTOR
- NXP/PHILIPS
- PHILPS
- PHILIPS COMPONENTS
- PHILIPS SEMI
- PHL
- PHLIPS
- PHILIPS ECG
- PHILL
- Philips Semiconducto
- PHILLIP
- PHILI
- PHIL/SIG
- PHILTPS
- NXP USA Inc
- Philips Semiconductors
- NXP Semiconductors NV
- NXP