- Mfr. #:
- PRM111
- Description:
- RF Modules LT2510 SMT 3.3VTTL 100mW ChipAnt
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Subcategory: | Wireless & RF Modules |
| Interface Type: | UART |
| Product Type: | RF Modules |
| Product: | RF Modules |
| Product Category: | RF Modules |
| Manufacturer: | Laird Connectivity |
| Brand: | Laird Connectivity |
| Antenna Connector Type: | Integrated |
| Dimensions: | 33 mm x 26 mm x 4 mm |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Frequency: | 2.4 GHz to 2.4835 GHz |
| Supply Current Transmitting: | 180 mA |
| Output Power: | 125 mW |
| Supply Current Receiving: | 10 mA |
| Unit Weight: | 1.763698 oz |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
parts# PRM111 is available at OMO Electronic, see description of PRM111 as below .
use the request quote form to request PRM111 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for PRM111 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
PRM111 Price & Stock
Laird PRM111 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Abacus Technologies | PRM111 | 30 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | PRM111 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Laird has several brands around the world that may have alternate names for PRM111 due to regional differences or acquisition. PRM111 may also be known as the following names:
- LAIRD TECHNOLOGIES
- LAIRD TECH
- EZURIO
- Laird-Signal Integrity Products
- Laird Technologies IAS
- Laird Technologies EMI
- LAIRD TECHNOLOGIES INC
- Laird - Embedded Wireless Solutions
- LAIRD TECHNOLOGY
- LAIRD TECHNOLOGIES WIRELESS M2M
- EZURIO LTD
- LAIRD THERMAL PRODUCTS
- EZURiO Limited
- Laird Connectivity
- LAIRD TECHNOLOGIES EMI (VA)
- Laird-Signal
- LAIRD-SIGNAL INTEGRITY PRODUCTS (VA)
- LAIRD TECHNO
- LAIRD TECHNOLOGIES IAS (VA)
- LAIRD - EMI
- LAIRD TECHNOLIGIES
- Laird Connectivity Inc
- LAIRD TECHNOLOGIES - THERMAL MATERIAL
- LAIRD - TIM
- LAIRD TECHNOLOGIES/ THE