- Mfr. #:
- RFM75-S
- Description:
- EQUIVILENT 2.4GHZ SOLUTION
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Surface Mount |
|---|---|
| Serial-Interfaces | SPI |
| Product Category | RF Transceiver Modules |
| Manufacturer | RF Solutions |
| Package-Case | Module |
| Antenna-Type | Integrated, Trace |
| RF-Family-Standard | General ISM > 1GHZ |
| Modulation | GFSK |
| Packaging | Bulk |
| Power-Output | 4dBm |
| Data-Rate | 2Mbps |
| Frequency | 2.4GHz ~ 2.483GHz |
| Current-Transmitting | 18mA |
| Current-Receiving | 16.5mA |
| Voltage-Supply | 1.9 V ~ 3.6 V |
| Sensitivity | -96dBm |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Protocol | - |
| Series | - |
| Memory-Size | - |
More Information
The price and lead time for RFM75-S depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
RFM75-S Price & Stock
RF Solutions RFM75-S pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | RFM75-S-ND | - | 16.32 | 16.32 | 16.32 | 16.32 | 16.32 | 2019-11-27T13:55:25Z |
| Nexxon | RFM75-S | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
RF Solutions has several brands around the world that may have alternate names for RFM75-S due to regional differences or acquisition. RFM75-S may also be known as the following names: