- Mfr. #:
- RFP70N06
- Description:
- MOSFET N-CH 60V 70A TO-220AB
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | TO-220-3 |
| Supplier-Device-Package | TO-220-3 |
| FET-Feature | Standard |
| Configuration | Single |
| Technology | Si |
| Part-Aliases | RFP70N06_NL |
| Transistor-Polarity | N-Channel |
| FET-Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide |
| Product Category | FETs - Single |
| Manufacturer | FAIRCHILD |
| Channel-Mode | Enhancement |
| Current-Continuous-Drain-Id-25°C | 70A (Tc) |
| Id-Continuous-Drain-Current | 70 A |
| Drain-to-Source-Voltage-Vdss | 60V |
| Vds-Drain-Source-Breakdown-Voltage | 60 V |
| Vgs-th-Max-Id | 4V @ 250μA |
| Typical-Turn-Off-Delay-Time | 32 ns |
| Fall-Time | 24 ns |
| Input-Capacitance-Ciss-Vds | 2250pF @ 25V |
| Vgs-Gate-Source-Voltage | 20 V |
| Gate-Charge-Qg-Vgs | 156nC @ 20V |
| Power-Max | 150W |
| Pd-Power-Dissipation | 150 W |
| Rds-On-Drain-Source-Resistance | 14 mOhms |
| Rds-On-Max-Id-Vgs | 14 mOhm @ 70A, 10V |
| Rise-Time | 137 ns |
| Typical-Turn-On-Delay-Time | 10 ns |
| Transistor-Type | 1 N-Channel |
| Number-of-Channels | 1 Channel |
| Unit-Weight | 0.063493 oz |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Minimum-Operating-Temperature | - 55 C |
| Series | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 175 C |
More Information
The price and lead time for RFP70N06 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
RFP70N06 Price & Stock
ON Semiconductor RFP70N06 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | RFP70N06-ND | 5,259 | 12.65 | 11.34 | 8.34 | 5.99 | 5.99 | 2020-03-18T13:01:16Z |
| Avnet | RFP70N06 | 2,190 | - | - | 7.54 | 6.96 | 6.96 | 2020-03-19T01:27:00Z |
| Avnet | 58K2128 | - | 14.71 | 12.58 | 10.17 | 7.46 | 7.46 | 2020-03-19T01:27:00Z |
| RS Components | 841312 | 387 | 12.81 | 9.67 | 9.49 | 9.49 | 9.49 | 2020-03-19T09:53:44Z |
| RS Components | 841312P | - | - | 9.67 | 9.49 | 9.49 | 9.49 | 2020-03-19T09:53:44Z |
| RS Components | 1241664 | - | - | - | 9.10 | 8.01 | 8.01 | 2020-03-19T09:53:44Z |
| Rochester Electronics | RFP70N06 | 3,796 | 6.90 | 6.90 | 6.61 | 6.33 | 6.33 | 2020-03-19T08:51:32Z |
| Future Electronics | RFP70N06 | 739 | 7.13 | 7.13 | 7.13 | 7.13 | 7.13 | 2020-03-18T23:18:25Z |
| Mouser | 512-RFP70N06 | 668 | 12.58 | 10.66 | 8.53 | 6.20 | 6.11 | 2020-03-18T21:27:18Z |
| element14 APAC | 9845780 | 5,676 | 12.45 | 10.56 | 8.45 | 7.39 | 7.39 | 2020-03-19T02:34:27Z |
| Verical | RFP70N06 | 2,492 | - | 9.12 | 7.46 | 5.85 | 5.85 | 2020-03-18T18:00:03Z |
| Verical | RFP70N06 | 2,250 | - | - | 6.30 | 5.99 | 5.99 | 2020-03-18T18:00:03Z |
| Arrow Electronics | RFP70N06 | 2,492 | 11.33 | 9.12 | 7.46 | 5.85 | 5.85 | 2020-03-18T16:38:51Z |
| Arrow Electronics | RFP70N06 | 2,266 | 9.45 | 7.93 | 6.71 | 5.44 | 5.44 | 2020-03-18T16:38:51Z |
| Farnell | 9845780 | 8,675 | 13.16 | 10.10 | 7.85 | 5.62 | 5.51 | 2020-03-19T01:54:28Z |
| Newark | 26AC3184 | 1,097 | 7.54 | 7.54 | 7.46 | 7.18 | 7.18 | 2020-03-19T02:41:28Z |
| Newark | 58K2128 | 108 | 14.71 | 12.58 | 10.17 | 7.46 | 7.39 | 2020-03-19T04:17:13Z |
| Avnet Europe | RFP70N06 | 650 | 7.40 | 6.29 | 5.18 | 5.18 | 5.18 | 2020-03-19T07:46:27Z |
| Jameco | 787851 | - | - | - | 12.72 | 9.88 | 9.88 | 2020-03-19T18:08:55Z |
| NAC Semi | XSFP00000002153 | 14,123 | - | - | - | 9.17 | 9.17 | 2020-03-19T17:17:39Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0032121 | 400 | - | - | - | 6.91 | 6.91 | 2020-03-19T17:17:39Z |
| NAC Semi | XSKDRABV0045248 | 240 | - | - | - | 6.67 | 6.67 | 2020-03-19T17:17:39Z |
| B+D Enterprises | RFP70N06 | 199 | 12.30 | 10.88 | 9.17 | 9.17 | 9.17 | 2017-10-11T19:13:48Z |
| Sourceability | RFP70N06 | 12,950 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| J2 Sourcing | RFP70N06 | 30 | - | - | - | - | - | 2020-02-12T09:27:17Z |
| LTL Group | 6180200 | 1,350 | - | - | - | - | - | 2020-03-17T02:15:40Z |
| Conrad | 151569 | Yes | 13.62 | 13.62 | 13.62 | 13.62 | 13.62 | 2020-03-18T02:32:59Z |
| GreenTree Electronics | RFP70N06 | 22,800 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| OMO Electronics | 294104 | 91 | - | - | 5.15 | 3.57 | 3.57 | 2020-03-03T13:00:25Z |
| TME | RFP70N06 | 168 | 8.44 | 6.39 | 5.71 | 5.10 | 5.10 | 2020-03-19T11:02:44Z |
| Schukat | RFP70N06 | 230 | - | 6.35 | 5.19 | 4.44 | 4.44 | 2020-03-19T15:27:30Z |
| Classic Components | RFP70N06 | 616 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| Abacus Technologies | RFP70N06 | 46 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Sierra IC | RFP70N06 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | RFP70N06 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for RFP70N06 due to regional differences or acquisition. RFP70N06 may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor