- Mfr. #:
- RPM7140-H13R
- Description:
- Infrared Receivers IR REMOTE RECEIVER 40KHZ 15M 3PIN
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | RSIP-A3-H13-3 |
| Part # Aliases: | RPM7140-H13R |
| Series: | RPM7140 |
| Brand: | ROHM Semiconductor |
| Manufacturer: | ROHM Semiconductor |
| Product Category: | Infrared Receivers |
| Subcategory: | Infrared Data Communications |
| Product Type: | IR Receivers |
| Packaging: | Bulk |
| Operating Supply Current: | 950 uA |
| High Level Pulse Width: | 600 us |
| Low Level Pulse Width: | 600 us |
| Viewing Angle: | 45 deg, 35 deg |
| Beam Angle: | 45 deg, 35 deg |
| Carrier Frequency: | 40 kHz |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Minimum High Level Output Voltage: | 4.5 V |
| Output Current: | 2 mA |
| Transmission Distance: | 15 m |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Minimum Operating Temperature: | - 10 C |
| Data Transmission Rate: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 75 C |
More Information
Part No. RPM7140-H13R is now available at OMO. Request a quote of RPM7140-H13R please use the request quote or email us a RFQ.
RPM7140-H13R Price & Stock
Rohm RPM7140-H13R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Sourceability | RPM7140-H13R | 50 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:39Z |
| Quest | RPM7140-H13R | 40 | 14.83 | 11.12 | 9.27 | 9.27 | 9.27 | 2019-12-28T11:21:20Z |
| Classic Components | RPM7140-H13R | 39 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
| Sierra IC | RPM7140-H13R | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | RPM7140-H13R | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Rohm has several brands around the world that may have alternate names for RPM7140-H13R due to regional differences or acquisition. RPM7140-H13R may also be known as the following names:
- ROHM SEMICONDUCTOR
- RHOM
- ROH
- ROHM CO LTD
- RHM
- ROHM ELECTRONICS
- ROM
- ROHS
- ROHN
- ROMH
- ROHM SEMI
- ROHM CORP
- ROHM CORPORATION
- MIYA
- Rohm Company Limited
- ROHM CO
- ROHM ELEC
- ROHM ELECTRO
- ROHM SEMICONDUCTOR(VA)
- ROHM COMPANY LTD
- ROHM INC
- ROHM/MISC
- ROHM/NONE
- ROHM Semiconductors
- ROHM/KOA