- Mfr. #:
- RT0402BRC0749K9L
- Description:
- Thin Film Resistors - SMD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Brand: | Yageo |
|---|---|
| Manufacturer: | Yageo |
| RoHS: | Y |
| Product Category: | Thin Film Resistors - SMD |
| Product Type: | Thin Film Resistors |
| Technology: | Thin Film |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Resistors |
| Packaging: | Reel |
| Series: | RT |
| Product: | Precision Resistors Thin Film SMD |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Type: | High Precision, High Stability |
| Power Rating: | 62.5 mW (1/16 W) |
| Voltage Rating: | 50 V |
| Resistance: | 49.9 kOhms |
| Temperature Coefficient: | 15 PPM / C |
| Factory Pack Quantity: | 10000 |
| Case Code - mm: | 1005 |
| Length: | 1 mm |
| Case Code - in: | 0402 |
| Width: | 0.5 mm |
| Height: | 0.3 mm |
| Tolerance: | 0.1 % |
| Unit Weight: | 0.000023 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Features: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 155 C |
More Information
parts# RT0402BRC0749K9L is available at OMO Electronic, see description of RT0402BRC0749K9L as below .
use the request quote form to request RT0402BRC0749K9L price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for RT0402BRC0749K9L depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
RT0402BRC0749K9L Price & Stock
Yageo RT0402BRC0749K9L pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Future Electronics | RT0402BRC0749K9L | 10,000 | - | - | - | - | 1.17 | 2020-04-08T23:12:08Z |
| Digi-Key | RT0402BRC0749K9L-ND | - | - | - | - | - | 1.09 | 2020-04-09T13:09:43Z |
| Avnet | RT0402BRC0749K9L | - | - | - | - | - | 0.721 | 2020-04-09T01:04:43Z |
| TTI | RT0402BRC0749K9L | - | - | - | - | - | - | 2020-04-09T06:29:22Z |
| Avnet Europe | RT0402BRC0749K9L | 20,000 | - | - | - | - | 1.42 | 2020-04-09T07:31:47Z |
| Ameya360 | RT0402BRC0749K9L | 10,000 | - | - | - | - | 1.18 | 2020-04-08T11:00:32Z |
| NAC Semi | XSFP00000154214 | 20,000 | - | - | - | - | 1.13 | 2020-04-08T20:20:11Z |
| Sourceability | RT0402BRC0749K9L | 100,370 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| Chip 1 Exchange | RT0402BRC0749K9L | 142,674 | - | - | - | - | - | 2020-03-24T13:21:04Z |
| Classic Components | RT0402BRC0749K9L | 23,100 | - | - | - | - | - | 2020-04-07T17:12:57Z |
| Sierra IC | RT0402BRC0749K9L | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Yageo has several brands around the world that may have alternate names for RT0402BRC0749K9L due to regional differences or acquisition. RT0402BRC0749K9L may also be known as the following names:
- YAG
- YAGEO/PHYCOMP
- YAGEO CORPORATION
- YAEGO
- YAGEO CORP
- YAGE
- YAGEO AMERICA
- YAGO
- YGO
- YAGEO AMERICA CORPORATION
- YAGEO/PHY
- YEAGO
- YAL
- YAGEO EUROPE
- YAGEO (VA)
- YAGEO AME
- YAGEO VITROHM
- VITROHM/YAGE
- YAGEO USA (HK) LIMITED
- PHYCOMP (YAGEO)
- YAGEO CORPORATI
- YAGEO CORP COMPONENT DIVISION
- YAGEO COMPONENTS
- YAGEO(RoHS)
- YAGEO USA HK
- Yageo Corp.