- Mfr. #:
- RT0402BRD07150KL
- Description:
- Thin Film Resistors - SMD 150K ohm 0.1% 25 ppm High-Precision
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Yageo |
|---|---|
| Brand: | Yageo |
| RoHS: | Y |
| Product Category: | Thin Film Resistors - SMD |
| Product Type: | Thin Film Resistors |
| Technology: | Thin Film |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Resistors |
| Packaging: | Reel |
| Series: | RT |
| Product: | Precision Resistors Thin Film SMD |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Type: | High Precision, High Stability |
| Power Rating: | 62.5 mW (1/16 W) |
| Voltage Rating: | 50 V |
| Temperature Coefficient: | 25 PPM / C |
| Resistance: | 150 kOhms |
| Factory Pack Quantity: | 10000 |
| Case Code - mm: | 1005 |
| Length: | 1 mm |
| Case Code - in: | 0402 |
| Width: | 0.5 mm |
| Height: | 0.3 mm |
| Tolerance: | 0.1 % |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Features: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 155 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: RT0402BRD07150KL is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy RT0402BRD07150KL,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
RT0402BRD07150KL Price & Stock
Yageo RT0402BRD07150KL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | RT0402BRD07150KL-ND | - | - | - | - | - | 0.376 | 2019-12-29T13:55:53Z |
| TTI | RT0402BRD07150KL | 10,000 | - | - | - | - | 0.207 | 2019-12-28T09:32:16Z |
| Mouser | 603-RT0402BRD07150KL | - | 3.70 | 1.94 | 0.720 | 0.524 | 0.377 | 2019-12-19T07:16:14Z |
| Avnet | RT0402BRD07150KL | - | - | - | - | - | 0.153 | 2019-12-28T02:45:56Z |
| Avnet Europe | RT0402BRD07150KL | 50,000 | - | - | - | - | 0.190 | 2019-12-29T07:48:56Z |
| Sourceability | RT0402BRD07150KL | 16,923 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:39Z |
| Classic Components | RT0402BRD07150KL | 46,200 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
| Abacus Technologies | RT0402BRD07150KL | 57,334 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | RT0402BRD07150KL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Yageo has several brands around the world that may have alternate names for RT0402BRD07150KL due to regional differences or acquisition. RT0402BRD07150KL may also be known as the following names:
- YAG
- YAGEO/PHYCOMP
- YAGEO CORPORATION
- YAEGO
- YAGEO CORP
- YAGE
- YAGEO AMERICA
- YAGO
- YGO
- YAGEO AMERICA CORPORATION
- YAGEO/PHY
- YEAGO
- YAL
- YAGEO EUROPE
- YAGEO (VA)
- YAGEO AME
- YAGEO VITROHM
- VITROHM/YAGE
- YAGEO USA (HK) LIMITED
- PHYCOMP (YAGEO)
- YAGEO CORPORATI
- YAGEO CORP COMPONENT DIVISION
- YAGEO COMPONENTS
- YAGEO(RoHS)
- YAGEO USA HK
- Yageo Corp.