- Mfr. #:
- RT0603FRD071K5L
- Description:
- Thin Film Resistors - SMD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Yageo |
|---|---|
| Brand: | Yageo |
| RoHS: | Y |
| Product Category: | Thin Film Resistors - SMD |
| Product Type: | Thin Film Resistors |
| Technology: | Thin Film |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Resistors |
| Packaging: | Reel |
| Series: | RT |
| Product: | Precision Resistors Thin Film SMD |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Type: | High Stability Chip Resistors |
| Voltage Rating: | 75 V |
| Factory Pack Quantity: | 5000 |
| Temperature Coefficient: | 25 PPM / C |
| Case Code - mm: | 1608 |
| Power Rating: | 100 mW (1/10 W) |
| Length: | 1.6 mm |
| Resistance: | 1.5 kOhms |
| Tolerance: | 1 % |
| Case Code - in: | 0603 |
| Width: | 0.8 mm |
| Height: | 0.45 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Features: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 155 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
RT0603FRD071K5L is available at OMO Electronic.We can offer RT0603FRD071K5L for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
RT0603FRD071K5L Price & Stock
Yageo RT0603FRD071K5L pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | RT0603FRD071K5L-ND | - | - | - | - | - | 0.133 | 2019-12-13T13:57:25Z |
| Mouser | 603-RT0603FRD071K5L | - | 1.17 | 0.749 | 0.242 | 0.172 | 0.117 | 2019-12-11T22:20:01Z |
| Avnet | RT0603FRD071K5L | - | - | - | - | - | 0.071 | 2019-12-13T04:08:36Z |
| Sourceability | RT0603FRD071K5L | 120 | - | - | - | - | - | 2019-12-11T15:44:45Z |
| Abacus Technologies | RT0603FRD071K5L | 400 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
Alternate Names
Yageo has several brands around the world that may have alternate names for RT0603FRD071K5L due to regional differences or acquisition. RT0603FRD071K5L may also be known as the following names:
- YAG
- YAGEO/PHYCOMP
- YAGEO CORPORATION
- YAEGO
- YAGEO CORP
- YAGE
- YAGEO AMERICA
- YAGO
- YGO
- YAGEO AMERICA CORPORATION
- YAGEO/PHY
- YEAGO
- YAL
- YAGEO EUROPE
- YAGEO (VA)
- YAGEO AME
- YAGEO VITROHM
- VITROHM/YAGE
- YAGEO USA (HK) LIMITED
- PHYCOMP (YAGEO)
- YAGEO CORPORATI
- YAGEO CORP COMPONENT DIVISION
- YAGEO COMPONENTS
- YAGEO(RoHS)
- YAGEO USA HK
- Yageo Corp.