- Mfr. #:
- RT9069-50GX5
- Description:
- IC REG LINEAR 5V 200MA SOT89-5
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Voltage-Input | Up to 36V |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Package-Case | SOT-89-5/6 |
| Supplier-Device-Package | SOT-89-5 |
| Manufacturer | RICHTEK |
| Regulator-Topology | Positive Fixed |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| Voltage-Output | 5V |
| Current-Output | 200mA |
| Current-Limit-Min | 200mA |
| Number-of-Regulators | 1 |
| Voltage-Dropout-Typical | 0.2V @ 10mA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
RT9069-50GX5 is available at OMO Electronic.We can offer RT9069-50GX5 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
RT9069-50GX5 Price & Stock
Richtek RT9069-50GX5 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | RT9069-50GX5TR-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-02-04T16:06:00Z |
| element14 APAC | 2483227 | - | - | 6.74 | 5.27 | 3.18 | 3.18 | 2020-02-05T02:32:23Z |
| element14 APAC | 2483227RL | - | - | - | - | 3.18 | 3.18 | 2020-02-05T02:32:23Z |
| Farnell | 2483227 | - | - | 6.70 | 5.24 | 2.91 | 2.57 | 2020-02-05T03:15:51Z |
| Farnell | 2483227RL | - | - | - | - | 2.91 | 2.57 | 2020-02-05T03:15:51Z |
| Nexxon | RT9069-50GX5 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Richtek has several brands around the world that may have alternate names for RT9069-50GX5 due to regional differences or acquisition. RT9069-50GX5 may also be known as the following names:
- RICHTEK TECHNOLOGY
- RICHTEK USA INC
- RICHTEK TECHNOLOGY CORPORATION
- Richtek Technology Corp
- RICHTEK/PBF
- RICHTEK TECH
- RICHTEKPb
- RICHTEK-PB FREE
- RICHTEK TECHNOLOGY CORPOR
- RICHTEK USA INC (VA)
- RICHTEKÊÕ¹ºµçÔ´¹ÜÀíIC
- RICHTEKTEC
- RICHTEKRICHTEK
- RICHTEKTECHNOLOGYCORPORAT