- Mfr. #:
- RWM200A
- Description:
- WASHER FLAT RETAINING M4 NYLON
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Washers |
|---|---|
| Series | RWM |
| Material | Nylon |
| Thread-Screw-Hole-Size | M4 |
| Type | Flat, Retaining |
| Manufacturer | Essentra Components |
| Diameter-Outside | 0.276" (7.01mm) |
| Diameter-Inside | 0.169" (4.29mm) |
| Thickness | 0.091" (2.30mm) |
| Plating | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
RWM200A Price & Stock
Essentra RWM200A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | RWM200A-ND | - | - | - | - | 2.22 | 2.22 | 2019-11-07T13:55:08Z |
| Allied Electronics & Automation | 71185425 | - | - | - | - | 1.50 | 1.50 | 2019-11-07T19:20:18Z |
| North Star Micro | RWM200A | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Essentra has several brands around the world that may have alternate names for RWM200A due to regional differences or acquisition. RWM200A may also be known as the following names:
- ESSENTRA COMPONENTS
- ESSENTRA / RICHCO
- ESSENTRA/MESAN
- Essentra Components (Formerly Richco)
- ESSENTRA PLASTICS LLC
- ESSENTRA COMPONENTS AMERICAS
- Essentra Components/Richco
- ESSENTRA(CABLE TIES)
- ESSENTRA ACCESS SOLUTIONS