- Mfr. #:
- SB5100TA
- Description:
- DIODE SCHOTTKY 100V 5A DO201AD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Diode-Type | Schottky |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Package-Case | DO-201AD, Axial |
| Supplier-Device-Package | DO-201AD |
| Packaging | Cut Tape (CT) Alternate Packaging |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 850mV @ 5A |
| Current-Average-Rectified-Io | 5A |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 500μA @ 100V |
| Capacitance-Vr-F | 250pF @ 5V, 1MHz |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 100V |
| Operating-Temperature-Junction | -55°C ~ 150°C |
| Series | - |
| Reverse-Recovery-Time-trr | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of SB5100TA at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
SB5100TA Price & Stock
SMC SB5100TA pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Future Electronics | SB5100TA | 2,500 | - | - | - | 0.692 | 0.594 | 2020-03-22T23:24:17Z |
Alternate Names
SMC has several brands around the world that may have alternate names for SB5100TA due to regional differences or acquisition. SB5100TA may also be known as the following names:
- SMC CORPORATION
- SMSC
- SMC Corporation of America
- SMC CORP
- STANDARD MICROSYSTEM
- STANDARD MICROSYSTEMS CORPORAT
- SMCCRP
- Standard Microsystems
- SMC Corp of America
- SMC DIODE SOLUTIONS
- SMC PNEUM