- Mfr. #:
- SLWRB4300A
- Description:
- Bluetooth Development Tools (802.15.1) Blue Gecko BGM111 Bluetooth Smart radio board for WSTK
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Version: | Version 4.1 |
| Brand: | Silicon Labs |
| Manufacturer: | Silicon Laboratories |
| Antenna Connector Type: | Integrated |
| Interface Type: | I2C, RS-485, SPI, UART |
| Subcategory: | Development Tools |
| Product: | Development Boards |
| Product Category: | Bluetooth Development Tools (802.15.1) |
| Product Type: | Bluetooth Development Tools |
| Description/Function: | Blue Gecko BGM111 Bluetooth Smart module radio board |
| For Use With: | BGM111, BRD4001A |
| Tool Is For Evaluation Of: | BGM111 |
| Frequency: | 40 MHz |
| Operating Supply Voltage: | 1.8 V to 3.8 V |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SLWRB4300A is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SLWRB4300A Price & Stock
Silicon Labs SLWRB4300A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 336-3591-ND | 30 | 136.85 | 136.85 | 136.85 | 136.85 | 136.85 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Mouser | 634-SLWRB4300A | 35 | 130.33 | 130.33 | 130.33 | 130.33 | 130.33 | 2020-01-18T00:22:49Z |
| Symmetry Electronics | SLWRB4300A | 10 | 107.42 | 107.42 | 107.42 | 107.42 | 107.42 | 2020-01-17T11:08:28Z |
| element14 APAC | 2930675 | 7 | 148.66 | 148.66 | 148.66 | 148.66 | 148.66 | 2020-01-18T14:46:19Z |
| Arrow Electronics | SLWRB4300A | 11 | 131.10 | 131.10 | 131.10 | 131.10 | 131.10 | 2020-01-14T23:37:37Z |
| Verical | SLWRB4300A | 11 | 131.10 | 131.10 | 131.10 | 131.10 | 131.10 | 2020-01-14T23:37:37Z |
| Farnell | 2930675 | 8 | 135.44 | 135.44 | 135.44 | 135.44 | 135.44 | 2020-01-18T02:57:04Z |
| Newark | 75AC2108 | 7 | 130.33 | 130.33 | 130.33 | 130.33 | 130.33 | 2020-01-14T23:37:38Z |
| Classic Components | SLWRB4300A | 5 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| C Plus Electronics | SLWRB4300A | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Silicon Labs has several brands around the world that may have alternate names for SLWRB4300A due to regional differences or acquisition. SLWRB4300A may also be known as the following names:
- SILICON LAB
- SILICON LABORATORIES
- SILICON LABORATORIES INC
- SILICON
- SCL
- SILABS
- SLAB
- SIL LABS
- SILICON LABO
- SILICON LABORATORIES INC (VA)
- silicon labories
- Silicon Labs / Bluegiga
- Sillicon Labs
- SILICON LABORATORIES INTERNATIONAL PTE LTD
- SILABSTOOLS
- SILICON LABS(RoHS)