- Mfr. #:
- SMCJ12A-13
- Description:
- TVS DIODE 12V 19.9V SMC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Zener |
|---|---|
| Product Category | TVS - Diodes |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Supplier-Device-Package | SMC |
| Power-Line-Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Package-Case | DO-214AB, SMC |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Current-Peak-Pulse-10-1000μs | 75.3A |
| Voltage-Clamping-Max-Ipp | 19.9V |
| Power-Peak-Pulse | 1500W (1.5kW) |
| Voltage-Breakdown-Min | 13.3V |
| Voltage-Reverse-Standoff-Typ | 12V |
| Unidirectional-Channels | 1 |
| Operating-Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Bidirectional-Channels | - |
| Series | - |
| Capacitance-Frequency | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: SMCJ12A-13 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy SMCJ12A-13,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
SMCJ12A-13 Price & Stock
Diodes Inc. SMCJ12A-13 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Quest | SMCJ12A-13 | 2,988 | 2.81 | 2.81 | 1.58 | 1.27 | 0.984 | 2020-03-12T10:11:39Z |
| Sierra IC | SMCJ12A-13 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | SMCJ12A-13 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | SMCJ12A-13 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Diodes Inc. has several brands around the world that may have alternate names for SMCJ12A-13 due to regional differences or acquisition. SMCJ12A-13 may also be known as the following names:
- DIODES INCORPORATED
- DIODE
- DII
- DIO
- DIODE INC
- DC COMPONENTS
- DIOD
- YENYO
- MICRO COM
- Diodes Zetex
- MICRO ELECTRONIC INS
- DIODE INCORPORATED
- DIODES ZET
- DIODSE
- DINC
- DIOINC
- FORMOSA MS
- DIODES INC/VISHAY
- ZETEXDIODES
- DIODES INC/VISH
- LITE-ON Semiconductor Corp
- ZETEX
- DIODES INC (VA)
- Diodes-Inc-Zetex
- ZETEX (DIODES INC)