- Mfr. #:
- SN6505AEVM
- Description:
- Power Management IC Development Tools SN6505AEVM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Texas Instruments |
|---|---|
| Brand: | Texas Instruments |
| Series: | SN6505B |
| Tool Is For Evaluation Of: | SN6505A |
| For Use With: | SN6505A |
| Product Type: | Power Management IC Development Tools |
| Product Category: | Power Management IC Development Tools |
| RoHS: | N |
| Description/Function: | Low noise 1 A transformer driver for isolated power supplies evaluation module |
| Type: | Linear Voltage Regulators |
| Product: | Evaluation Modules |
| Subcategory: | Development Tools |
| Output Voltage: | 5 V |
| Input Voltage: | 5 V |
| Output Current: | 1 A |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: SN6505AEVM is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy SN6505AEVM,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
SN6505AEVM Price & Stock
Texas Instruments SN6505AEVM pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-44092-ND | 4 | 79.71 | 79.71 | 79.71 | 79.71 | 79.71 | 2020-03-07T13:57:54Z |
| Texas Instruments | SN6505AEVM | 84 | 67.55 | 67.55 | 67.55 | 67.55 | 67.55 | 2020-03-08T02:03:17Z |
| Mouser | 595-SN6505AEVM | 8 | 79.48 | 79.48 | 79.48 | 79.48 | 79.48 | 2020-03-06T23:28:26Z |
| Verical | SN6505AEVM | 4 | 68.39 | 68.39 | 68.39 | 68.39 | 68.39 | 2020-03-06T17:53:22Z |
| Verical | SN6505AEVM | 83 | 92.52 | 87.38 | 85.02 | 85.02 | 85.02 | 2020-03-06T17:53:22Z |
| Arrow Electronics | SN6505AEVM | 4 | 68.39 | 68.39 | 68.39 | 68.39 | 68.39 | 2020-03-07T17:20:26Z |
| Avnet | SN6505AEVM | - | 71.34 | 71.34 | 71.34 | 71.34 | 71.34 | 2020-03-07T03:02:58Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN6505AEVM due to regional differences or acquisition. SN6505AEVM may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.