- Mfr. #:
- SN74ACT7811-15FN
- Description:
- IC SYNC FIFO MEM 1024X18 68-PLCC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Programmable-Flags-Support | Yes |
|---|---|
| Bus-Directional | Uni-Directional |
| Packaging | Tube |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Function | Synchronous |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Retransmit-Capability | No |
| FWFT-Support | No |
| Product Category | Logic - FIFOs Memory |
| Expansion-Type | Depth, Width |
| Series | 74ACT |
| Supplier-Device-Package | 68-PLCC (24.23x24.23) |
| Package-Case | 68-LCC (J-Lead) |
| Data-Rate | 40MHz |
| Voltage-Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Current-Supply-Max | 1mA |
| Memory-Size | 18K (1K x 18) |
| Access-Time | 15ns |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
More Information
The price and lead time for SN74ACT7811-15FN depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
SN74ACT7811-15FN Price & Stock
Texas Instruments SN74ACT7811-15FN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SN74ACT7811-15FN | 2,707 | 158.46 | 158.46 | 141.16 | 128.79 | 128.79 | 2019-11-26T10:00:28Z |
| LTL Group | 4497185 | 196 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| ChipNet | SN74ACT7811-15FN | 19 | - | - | 88.18 | 77.80 | 77.80 | 2019-11-25T21:01:35Z |
| Classic Components | SN74ACT7811-15FN | 3 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| North Star Micro | SN74ACT7811-15FN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74ACT7811-15FN due to regional differences or acquisition. SN74ACT7811-15FN may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.