- Mfr. #:
- SN74ACT7811-18PN
- Description:
- IC SYNC FIFO MEM 1024X18 80-LQFP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Programmable-Flags-Support | Yes |
|---|---|
| Bus-Directional | Uni-Directional |
| Packaging | Tray |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Function | Synchronous |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Retransmit-Capability | No |
| FWFT-Support | No |
| Product Category | Logic - FIFOs Memory |
| Expansion-Type | Depth, Width |
| Supplier-Device-Package | 80-LQFP (12x12) |
| Package-Case | 80-LQFP |
| Series | 74ACT |
| Voltage-Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Data-Rate | 35MHz |
| Current-Supply-Max | 1mA |
| Access-Time | 18ns |
| Memory-Size | 18K (1K x 18) |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of SN74ACT7811-18PN at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
SN74ACT7811-18PN Price & Stock
Texas Instruments SN74ACT7811-18PN pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SN74ACT7811-18PN | 1,250 | 180.06 | 180.06 | 160.43 | 146.35 | 146.35 | 2019-11-23T09:58:42Z |
| LTL Group | 4497188 | 109 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Dana Microsystems | SN74ACT7811-18PN | 1,859 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| TransparentC | SN74ACT7811-18PN | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74ACT7811-18PN | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74ACT7811-18PN due to regional differences or acquisition. SN74ACT7811-18PN may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.