- Mfr. #:
- SN74AHC138PWG4
- Description:
- IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16TSSOP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Voltage-Supply-Source | Single Supply |
| Product Category | Logic - Signal Switches, Multiplexers, Decoders |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Current-Output-High-Low | 8mA, 8mA |
| Series | 74AHC |
| Voltage-Supply | 2 V ~ 5.5 V |
| Package-Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 16-TSSOP |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Independent-Circuits | 1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SN74AHC138PWG4 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SN74AHC138PWG4 Price & Stock
Texas Instruments SN74AHC138PWG4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 5420599 | 160 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T07:12:16Z |
| Nexxon | SN74AHC138PWG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| TransparentC | SN74AHC138PWG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN74AHC138PWG4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN74AHC138PWG4 due to regional differences or acquisition. SN74AHC138PWG4 may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.