- Mfr. #:
- SN75LBC978DLR
- Description:
- RS-485 Interface IC 9-Channel Diff Transceive
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Transceiver |
|---|---|
| Function | Transceiver |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Shutdown | Shutdown |
| Package-Case | SSOP-56 |
| Series | SN75LBC978 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Product | RS-485 Transceivers |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Half |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| Number-of-Receivers | 9 Receiver |
| Number-of-Drivers | 9 Driver |
| Supplier-Device-Package | 56-SSOP |
| Operating-Supply-Voltage | 5 V |
| Receiver-Hysteresis | 45mV |
| Operating-Supply-Current | 45 mA |
| Voltage-Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/9/9 |
| Data-Rate | 10 Mb/s |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.024508 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 70 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SN75LBC978DLR is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SN75LBC978DLR Price & Stock
Texas Instruments SN75LBC978DLR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SN75LBC978DLR | 1,750 | 222.18 | 222.18 | 197.92 | 180.59 | 180.59 | 2020-01-22T09:47:46Z |
| Avnet Europe | SN75LBC978DLR | - | - | - | - | 284.52 | 221.92 | 2020-01-22T08:42:12Z |
| Component Sense | SN75LBC978DLR | 219 | - | - | - | - | - | 2020-01-22T22:30:12Z |
| LTL Group | 5433340 | 118 | - | - | - | - | - | 2020-01-21T06:17:26Z |
| Classic Components | SN75LBC978DLR | 169 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Sierra IC | SN75LBC978DLR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | SN75LBC978DLR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | SN75LBC978DLR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN75LBC978DLR due to regional differences or acquisition. SN75LBC978DLR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.