- Mfr. #:
- SN75LPE185NT
- Description:
- RS-232 Interface IC Low-Power Multiple Driver/Receive
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Type | Transceiver |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Protocol | RS232 |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Voltage-Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Supplier-Device-Package | 24-PDIP |
| Package-Case | 24-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/3/5 |
| Receiver-Hysteresis | 1V |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Data-Rate | - |
More Information
Request a quote SN75LPE185NT at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of SN75LPE185NT In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
SN75LPE185NT Price & Stock
Texas Instruments SN75LPE185NT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | SN75LPE185NT | 2,370 | 27.88 | 27.88 | 24.84 | 22.66 | 22.66 | 2019-12-28T10:04:03Z |
| LTL Group | 5433366 | 115 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| Florida Circuit | SN75LPE185NT | 11 | - | - | - | - | - | 2019-12-04T13:04:18Z |
| North Star Micro | SN75LPE185NT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | SN75LPE185NT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for SN75LPE185NT due to regional differences or acquisition. SN75LPE185NT may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.