- Mfr. #:
- SP1481EEN-L/TR
- Description:
- RS-422/RS-485 Interface IC 20MBPS HALF-DUPLEX +/-15KV ESD -40-85C
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Transceiver |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Series | SP1481E |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Half |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC |
| Voltage-Supply | 4.25 V ~ 5.25 V |
| Receiver-Hysteresis | 20mV |
| Data-Rate | 20Mbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/1/1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of SP1481EEN-L/TR at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
SP1481EEN-L/TR Price & Stock
Exar SP1481EEN-L/TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GreenTree Electronics | SP1481EEN-LTR | 13,476 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| C Plus Electronics | SP1481EEN-L/TR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | SP1481EEN-L/TR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Exar has several brands around the world that may have alternate names for SP1481EEN-L/TR due to regional differences or acquisition. SP1481EEN-L/TR may also be known as the following names:
- EXAR CORPORATION
- EXAR CORP
- EXR
- EXA
- SIPEX/EXAR
- EXAR CORPORATION (VA)
- Exar/SIPEX
- SIPEX / ACQUIRED BY EXAR
- EXAR INTEGRATED SYSTEMS
- EXAR CORPORATION / SIPEX
- MICRO POWER SYSTEMS/EXAR
- EXAR CORPORATIO