- Mfr. #:
- SP1486EEN-L/TR
- Description:
- RS-422/RS-485 Interface IC 5V 15KV ESD PROFIBUS RS485/422 HALF-DUP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Transceiver |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Package-Case | SOIC-8 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Series | ProfibusR |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Half |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC |
| Voltage-Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Data-Rate | 20Mbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/1/1 |
| Receiver-Hysteresis | 100mV |
| Unit-Weight | 0.019048 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
More Information
The price and lead time for SP1486EEN-L/TR depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
SP1486EEN-L/TR Price & Stock
Exar SP1486EEN-L/TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Chip Components | SP1486EEN-L/TR | 15,320 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| North Star Micro | SP1486EEN-L/TR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Exar has several brands around the world that may have alternate names for SP1486EEN-L/TR due to regional differences or acquisition. SP1486EEN-L/TR may also be known as the following names:
- EXAR CORPORATION
- EXAR CORP
- EXR
- EXA
- SIPEX/EXAR
- EXAR CORPORATION (VA)
- Exar/SIPEX
- SIPEX / ACQUIRED BY EXAR
- EXAR INTEGRATED SYSTEMS
- EXAR CORPORATION / SIPEX
- MICRO POWER SYSTEMS/EXAR
- EXAR CORPORATIO