- Mfr. #:
- SP1491EEN-L/TR
- Description:
- RS-485 Interface IC 20MBPS FULL-DUPLEX RS485 W/+/-15KV ESD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Function | Transceiver |
|---|---|
| Type | Transceiver |
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Series | SP1491E |
| Package-Case | SOIC-14 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Product | RS-485 Transceivers |
| Shutdown | No Shutdown |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Operating-Supply-Current | 900 uA |
| Receiver-Hysteresis | 70mV |
| Operating-Supply-Voltage | 5 V |
| Voltage-Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Data-Rate | 20Mbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/1/1 |
| Supplier-Device-Package | 14-SOIC |
| Number-of-Receivers | 1 Receiver |
| Number-of-Drivers | 1 Driver |
| Unit-Weight | 0.011923 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
Part No. SP1491EEN-L/TR is now available at OMO. Request a quote of SP1491EEN-L/TR please use the request quote or email us a RFQ.
SP1491EEN-L/TR Price & Stock
Exar SP1491EEN-L/TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Chip Components | SP1491EEN-L/TR | 15,320 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| North Star Micro | SP1491EEN-L/TR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Exar has several brands around the world that may have alternate names for SP1491EEN-L/TR due to regional differences or acquisition. SP1491EEN-L/TR may also be known as the following names:
- EXAR CORPORATION
- EXAR CORP
- EXR
- EXA
- SIPEX/EXAR
- EXAR CORPORATION (VA)
- Exar/SIPEX
- SIPEX / ACQUIRED BY EXAR
- EXAR INTEGRATED SYSTEMS
- EXAR CORPORATION / SIPEX
- MICRO POWER SYSTEMS/EXAR
- EXAR CORPORATIO