- Mfr. #:
- SP207EEA-L/TR
- Description:
- RS-232 Interface IC +/-15KV 5DRVR/3RCVR RS-232 -40-85C
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Transceiver |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Package-Case | SSOP-24 |
| Series | SP207 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS232 |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Receiver-Hysteresis | 500mV |
| Voltage-Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supplier-Device-Package | 24-SSOP |
| Data-Rate | 230kbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/5/3 |
| Unit-Weight | 0.007764 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
SP207EEA-L/TR Price & Stock
Sipex SP207EEA-L/TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nexxon | SP207EEA-L/TR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Sipex has several brands around the world that may have alternate names for SP207EEA-L/TR due to regional differences or acquisition. SP207EEA-L/TR may also be known as the following names:
- SIPEX CORPORATION
- SPX
- SIPEX CORP
- SIPX
- SIP
- SIPEX/EXAR
- SIPEX COR
- Sipex (Exar Bought It In 2007)
- SIPEX CORPORATIO
- SIPEX(RoHS)