- Mfr. #:
- SP211EET-L
- Description:
- RS-232 Interface IC RS232 4Tx/5Rx temp -40C to 85C
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Shutdown | With Shutdown |
|---|---|
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Type | Transceiver |
| Function | Transceiver |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Series | SP211 |
| Package-Case | SOIC-28 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS232 |
| Product | RS-232 Transceivers |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Operating-Supply-Current | 6 mA |
| Receiver-Hysteresis | 500mV |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| Operating-Supply-Voltage | 5 V |
| Number-of-Receivers | 5 Receiver |
| Voltage-Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supply-Voltage-Min | 4.5 V |
| Number-of-Drivers | 4 Driver |
| Supplier-Device-Package | 28-SOIC |
| Data-Rate | 230kbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/4/5 |
| Propagation-Delay-Time | 1.5 us 0.5 us |
| Unit-Weight | 0.078125 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
The price and lead time for SP211EET-L depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
SP211EET-L Price & Stock
Sipex SP211EET-L pricing and available inventory.
Alternate Names
Sipex has several brands around the world that may have alternate names for SP211EET-L due to regional differences or acquisition. SP211EET-L may also be known as the following names:
- SIPEX CORPORATION
- SPX
- SIPEX CORP
- SIPX
- SIP
- SIPEX/EXAR
- SIPEX COR
- Sipex (Exar Bought It In 2007)
- SIPEX CORPORATIO
- SIPEX(RoHS)