- Mfr. #:
- SP211EHEA-L
- Description:
- RS-232 Interface IC 460KBPS 5V 4DRV/5RCV RS-232 -40-85C
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Shutdown | With Shutdown |
|---|---|
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Type | Transceiver |
| Function | Transceiver |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Package-Case | SSOP-28 |
| Series | SP211 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS232 |
| Product | RS-232 Transceivers |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Pd-Power-Dissipation | 900 mW |
| Receiver-Hysteresis | 500mV |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| Operating-Supply-Voltage | 5 V |
| Number-of-Receivers | 5 Receiver |
| Voltage-Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supply-Voltage-Min | 4.5 V |
| Number-of-Drivers | 4 Driver |
| Operating-Supply-Current | 3 mA |
| Supplier-Device-Package | 28-SSOP |
| Propagation-Delay-Time | 250 ns |
| Data-Rate | 230kbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/4/5 |
| Unit-Weight | 0.080001 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
SP211EHEA-L is available at OMO Electronic.We can offer SP211EHEA-L for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
SP211EHEA-L Price & Stock
Exar SP211EHEA-L pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Abacus Technologies | SP211EHEA-L | - | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | SP211EHEA-L | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | SP211EHEA-L | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Exar has several brands around the world that may have alternate names for SP211EHEA-L due to regional differences or acquisition. SP211EHEA-L may also be known as the following names:
- EXAR CORPORATION
- EXAR CORP
- EXR
- EXA
- SIPEX/EXAR
- EXAR CORPORATION (VA)
- Exar/SIPEX
- SIPEX / ACQUIRED BY EXAR
- EXAR INTEGRATED SYSTEMS
- EXAR CORPORATION / SIPEX
- MICRO POWER SYSTEMS/EXAR
- EXAR CORPORATIO