- Mfr. #:
- SP213ECA-L
- Description:
- RS-232 Interface IC RS232 data rate 120 temp 0C to 70C
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Shutdown | With Shutdown |
|---|---|
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Type | Transceiver |
| Function | Transceiver |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Package-Case | SSOP-28 |
| Series | SP213E |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Manufacturer | SIPEX |
| Protocol | RS232 |
| Product | RS-232 Transceivers |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Operating-Supply-Current | 6 mA |
| Receiver-Hysteresis | 500mV |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| Operating-Supply-Voltage | 5 V |
| Number-of-Receivers | 5 Receiver |
| Voltage-Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Supply-Voltage-Min | 4.5 V |
| Number-of-Drivers | 4 Driver |
| Supplier-Device-Package | 28-SSOP |
| Data-Rate | 230kbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/4/5 |
| Propagation-Delay-Time | 1.5 us 0.5 us |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.080001 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 70 C |
More Information
parts# SP213ECA-L is available at OMO Electronic, see description of SP213ECA-L as below .
use the request quote form to request SP213ECA-L price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for SP213ECA-L depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
SP213ECA-L Price & Stock
Sipex SP213ECA-L pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Quest | SP213ECA-L | 3 | 17.22 | 12.91 | 12.91 | 12.91 | 12.91 | 2019-11-29T11:13:29Z |
| Classic Components | SP213ECA-L | 3 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
Alternate Names
Sipex has several brands around the world that may have alternate names for SP213ECA-L due to regional differences or acquisition. SP213ECA-L may also be known as the following names:
- SIPEX CORPORATION
- SPX
- SIPEX CORP
- SIPX
- SIP
- SIPEX/EXAR
- SIPEX COR
- Sipex (Exar Bought It In 2007)
- SIPEX CORPORATIO
- SIPEX(RoHS)