- Mfr. #:
- SP26LV431CN-L
- Description:
- RS-422 Interface IC HIGH SPD +3.3V QUAD RS-422 DIFFERENTIAL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Series | SP26LV431 |
| Package-Case | SOIC-16 Narrow |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Product | RS-422 Drivers |
| Shutdown | No |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Type | Driver |
| Function | Driver |
| Data-Rate | 60Mbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 4/0 |
| Number-of-Drivers | 4 Driver |
| Supply-Voltage-Max | 3.6 V |
| Voltage-Supply | 3.3V |
| Operating-Supply-Voltage | 3.3 V |
| Supply-Voltage-Min | 3 V |
| Output-Voltage | 2.9 V |
| Supplier-Device-Package | 16-SOIC |
| Output-Current | 150 mA |
| Pd-Power-Dissipation | 1100 mW |
| Propagation-Delay-Time | 11 ns |
| Operating-Supply-Current | 100 uA |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.019312 oz |
| Number-of-Receivers | 0 Receiver |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| Receiver-Hysteresis | - |
| Duplex | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 70 C |
More Information
We can supply MaxLinear, Inc. SP26LV431CN-L, use the request quote form to request SP26LV431CN-L pirce, MaxLinear, Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
SP26LV431CN-L Price & Stock
Exar SP26LV431CN-L pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| element14 APAC | 9386637 | - | 13.89 | 11.95 | 9.29 | 7.20 | 6.74 | 2020-02-29T02:17:32Z |
| Farnell | 9386637 | - | 15.42 | 10.22 | 9.95 | 8.67 | 8.21 | 2020-02-29T02:51:08Z |
| Allied Electronics & Automation | 70413324 | - | - | 17.41 | 10.70 | 9.72 | 9.72 | 2020-02-29T11:32:33Z |
| Semi Source | SP26LV431CN-L | 8,429 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T19:37:20Z |
| Chip Components | SP26LV431CN-L | 15,320 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| North Star Micro | SP26LV431CN-L | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Exar has several brands around the world that may have alternate names for SP26LV431CN-L due to regional differences or acquisition. SP26LV431CN-L may also be known as the following names:
- EXAR CORPORATION
- EXAR CORP
- EXR
- EXA
- SIPEX/EXAR
- EXAR CORPORATION (VA)
- Exar/SIPEX
- SIPEX / ACQUIRED BY EXAR
- EXAR INTEGRATED SYSTEMS
- EXAR CORPORATION / SIPEX
- MICRO POWER SYSTEMS/EXAR
- EXAR CORPORATIO