- Mfr. #:
- SP3220EBEA-L
- Description:
- RS-232 Interface IC 3V-5.5V RS-232 1-DRV/1-RCV LOW PWR
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Shutdown | With Shutdown |
|---|---|
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Type | Transceiver |
| Function | Transceiver |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Package-Case | SSOP-16 |
| Series | SP3220EB |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS232 |
| Product | RS-232 Transceivers |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Pd-Power-Dissipation | 775 mW |
| Receiver-Hysteresis | 300mV |
| Operating-Supply-Current | 300 uA |
| Voltage-Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Operating-Supply-Voltage | 3 V to 5.5 V |
| Data-Rate | 250kbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/1/1 |
| Supplier-Device-Package | 16-SSOP |
| Number-of-Receivers | 1 Receiver |
| Number-of-Drivers | 1 Driver |
| Propagation-Delay-Time | 0.15 us |
| Unit-Weight | 0.004586 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
We can supply MaxLinear, Inc. SP3220EBEA-L, use the request quote form to request SP3220EBEA-L pirce, MaxLinear, Inc. Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
SP3220EBEA-L Price & Stock
Sipex SP3220EBEA-L pricing and available inventory.
Alternate Names
Sipex has several brands around the world that may have alternate names for SP3220EBEA-L due to regional differences or acquisition. SP3220EBEA-L may also be known as the following names:
- SIPEX CORPORATION
- SPX
- SIPEX CORP
- SIPX
- SIP
- SIPEX/EXAR
- SIPEX COR
- Sipex (Exar Bought It In 2007)
- SIPEX CORPORATIO
- SIPEX(RoHS)