- Mfr. #:
- SP3220EEY-L
- Description:
- RS-232 Interface IC RS232 1drvr/1rcvr temp -40C to 85C
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Shutdown | With Shutdown |
|---|---|
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Type | Transceiver |
| Function | Transceiver |
| Package-Case | TSSOP-16 |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Series | SP3220E |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS232 |
| Product | RS-232 Transceivers |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| Receiver-Hysteresis | 300mV |
| Operating-Supply-Voltage | 3.3 V 5 V |
| Voltage-Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Supply-Voltage-Min | 3 V |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/1/1 |
| Supplier-Device-Package | 16-TSSOP |
| Data-Rate | 120Kbps |
| Operating-Supply-Current | 1 mA |
| Number-of-Receivers | 1 Receiver |
| Number-of-Drivers | 1 Driver |
| Propagation-Delay-Time | 0.15 us |
| Unit-Weight | 0.006102 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
Request a quote SP3220EEY-L at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of SP3220EEY-L In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
SP3220EEY-L Price & Stock
Exar SP3220EEY-L pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Semi Source | SP3220EEY-L | 18 | - | - | - | - | - | 2020-04-17T20:47:33Z |
| Chip Components | SP3220EEY-L | 15,320 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Chip 1 Exchange | SP3220EEY-L | 2,683 | - | - | - | - | - | 2020-03-24T13:21:04Z |
| OMO Electronics | 336919 | 560 | - | - | 8.10 | 5.61 | 5.61 | 2020-04-20T06:08:58Z |
| Nexxon | SP3220EEY-L | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | SP3220EEY-L | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Exar has several brands around the world that may have alternate names for SP3220EEY-L due to regional differences or acquisition. SP3220EEY-L may also be known as the following names:
- EXAR CORPORATION
- EXAR CORP
- EXR
- EXA
- SIPEX/EXAR
- EXAR CORPORATION (VA)
- Exar/SIPEX
- SIPEX / ACQUIRED BY EXAR
- EXAR INTEGRATED SYSTEMS
- EXAR CORPORATION / SIPEX
- MICRO POWER SYSTEMS/EXAR
- EXAR CORPORATIO