- Mfr. #:
- SP3223ECA-L
- Description:
- RS-232 Interface IC RS232 120 kbps temp 0C to 70C
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Shutdown | With Shutdown |
|---|---|
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Function | Transceiver |
| Type | Transceiver |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Package-Case | SSOP-20 |
| Series | SP3223E |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS232 |
| Product | RS-232 Transceivers |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Receiver-Hysteresis | 300mV |
| Voltage-Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Operating-Supply-Voltage | 3 V to 5.5 V |
| Data-Rate | 235Kbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/2/2 |
| Supplier-Device-Package | 20-SSOP |
| Number-of-Receivers | 2 Receiver |
| Number-of-Drivers | 2 Driver |
| Operating-Supply-Current | 1 mA |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Propagation-Delay-Time | 0.15 us |
| Unit-Weight | 0.016000 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 70 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SP3223ECA-L is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SP3223ECA-L Price & Stock
Sipex SP3223ECA-L pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 6917767 | 64 | - | - | - | - | - | 2019-12-11T02:07:10Z |
| Quest | SP3223ECA-L | 16 | 15.20 | 12.67 | 10.14 | 10.14 | 10.14 | 2019-12-11T11:16:44Z |
| Abacus Technologies | SP3223ECA-L | 123 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
Alternate Names
Sipex has several brands around the world that may have alternate names for SP3223ECA-L due to regional differences or acquisition. SP3223ECA-L may also be known as the following names:
- SIPEX CORPORATION
- SPX
- SIPEX CORP
- SIPX
- SIP
- SIPEX/EXAR
- SIPEX COR
- Sipex (Exar Bought It In 2007)
- SIPEX CORPORATIO
- SIPEX(RoHS)