- Mfr. #:
- SP3243EBCY-L/TR
- Description:
- RS-232 Interface IC Intel. +3V to +5.5V RS-232
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Transceiver |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Package-Case | TSSOP-28 |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Series | SP3243E |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS232 |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Receiver-Hysteresis | 300mV |
| Voltage-Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Supplier-Device-Package | 28-TSSOP |
| Data-Rate | 250kbps |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/3/5 |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.014215 oz |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: SP3243EBCY-L/TR is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy SP3243EBCY-L/TR,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
SP3243EBCY-L/TR Price & Stock
Exar SP3243EBCY-L/TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| iodParts | SP3243EBCY-L/TR | 2,500 | - | - | - | - | 13.76 | 2019-11-11T04:31:02Z |
| Chip Components | SP3243EBCY-L/TR | 12,268 | - | - | - | - | - | 2019-10-11T10:31:56Z |
| Dana Microsystems | SP3243EBCY-L/TR | 1,790 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| North Star Micro | SP3243EBCY-L/TR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Exar has several brands around the world that may have alternate names for SP3243EBCY-L/TR due to regional differences or acquisition. SP3243EBCY-L/TR may also be known as the following names:
- EXAR CORPORATION
- EXAR CORP
- EXR
- EXA
- SIPEX/EXAR
- EXAR CORPORATION (VA)
- Exar/SIPEX
- SIPEX / ACQUIRED BY EXAR
- EXAR INTEGRATED SYSTEMS
- EXAR CORPORATION / SIPEX
- MICRO POWER SYSTEMS/EXAR
- EXAR CORPORATIO