- Mfr. #:
- SP3243ECT-L/TR
- Description:
- RS-232 Interface IC Intel. +3V to +5.5V RS-232
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Transceiver |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) Alternate Packaging |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Series | SP3243E |
| Package-Case | SOIC-Wide-28 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS232 |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Receiver-Hysteresis | 300mV |
| Voltage-Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Supplier-Device-Package | 28-SOIC |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/3/5 |
| Data-Rate | 120Kbps |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.025778 oz |
More Information
The price and lead time for SP3243ECT-L/TR depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
SP3243ECT-L/TR Price & Stock
Sipex SP3243ECT-L/TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 6919915 | 14 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
Alternate Names
Sipex has several brands around the world that may have alternate names for SP3243ECT-L/TR due to regional differences or acquisition. SP3243ECT-L/TR may also be known as the following names:
- SIPEX CORPORATION
- SPX
- SIPEX CORP
- SIPX
- SIP
- SIPEX/EXAR
- SIPEX COR
- Sipex (Exar Bought It In 2007)
- SIPEX CORPORATIO
- SIPEX(RoHS)