- Mfr. #:
- SP481ECN-L
- Description:
- RS-485 Interface IC RS485 10000 kbps 5V temp 0C to 70C
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
|---|---|
| Function | Transceiver |
| Type | Transceiver |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Tradename | Sipex |
| Shutdown | Shutdown |
| Series | SP481E |
| Package-Case | SOIC-8 Narrow |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Product | RS-485 Transceivers |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Half |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Operating-Supply-Current | 900 uA |
| Supplier-Device-Package | 8-SOIC |
| Pd-Power-Dissipation | 550 mW |
| Operating-Supply-Voltage | 5 V |
| Voltage-Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Output-Type | 3-State |
| Receiver-Hysteresis | 20mV |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/1/1 |
| Data-Rate | 10Mbps |
| Number-of-Receivers | 1 Receiver |
| Number-of-Drivers | 1 Driver |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Unit-Weight | 0.005044 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | 0 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 70 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of SP481ECN-L at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
SP481ECN-L Price & Stock
Sipex SP481ECN-L pricing and available inventory.
Alternate Names
Sipex has several brands around the world that may have alternate names for SP481ECN-L due to regional differences or acquisition. SP481ECN-L may also be known as the following names:
- SIPEX CORPORATION
- SPX
- SIPEX CORP
- SIPX
- SIP
- SIPEX/EXAR
- SIPEX COR
- Sipex (Exar Bought It In 2007)
- SIPEX CORPORATIO
- SIPEX(RoHS)