- Mfr. #:
- SP490EEP-L
- Description:
- RS-485 Interface IC Full Duplex RS-485 s
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Type | Transceiver |
| Function | Transceiver |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Tradename | Sipex |
| Series | SP490 |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Product | RS-485 Transceivers |
| Package-Case | PDIP-8 |
| Shutdown | No Shutdown |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Manufacturer | Exar Corporation |
| Operating-Supply-Current | 900 uA |
| Supplier-Device-Package | 8-PDIP |
| Receiver-Hysteresis | 70mV |
| Operating-Supply-Voltage | 5 V |
| Voltage-Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/1/1 |
| Data-Rate | 10Mbps |
| Number-of-Receivers | 1 Receiver |
| Number-of-Drivers | 1 Driver |
| Unit-Weight | 0.032805 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
SP490EEP-L Price & Stock
Sipex SP490EEP-L pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Classic Components | SP490EEP-L | 2,132 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| SemiconductorPLUS | SP490EEP-L | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
Sipex has several brands around the world that may have alternate names for SP490EEP-L due to regional differences or acquisition. SP490EEP-L may also be known as the following names:
- SIPEX CORPORATION
- SPX
- SIPEX CORP
- SIPX
- SIP
- SIPEX/EXAR
- SIPEX COR
- Sipex (Exar Bought It In 2007)
- SIPEX CORPORATIO
- SIPEX(RoHS)