- Mfr. #:
- SQJ848EP-T1_GE3
- Description:
- MOSFET N-CH 40V 47A POWERPAKSO-8
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | VISHAY |
|---|---|
| Tradename | TrenchFET |
| Configuration | Single |
| Technology | Si |
| Part-Aliases | SQJ848EP-GE3 |
| Series | SQ Series |
| Package-Case | SO-8 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Packaging | Reel |
| Transistor-Polarity | N-Channel |
| Product Category | IC Chips |
| Rds-On-Drain-Source-Resistance | 9 mOhms |
| Pd-Power-Dissipation | 68 W |
| Vds-Drain-Source-Breakdown-Voltage | 40 V |
| Id-Continuous-Drain-Current | 30 A |
| Vgs-Gate-Source-Voltage | 20 V |
| Qg-Gate-Charge | 15 nC |
| Transistor-Type | 1 N-Channel |
| Number-of-Channels | 1 Channel |
| Unit-Weight | 0.017870 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | - 55 C |
| Maximum-Operating-Temperature | + 175 C |
More Information
Part No. SQJ848EP-T1_GE3 is now available at OMO. Request a quote of SQJ848EP-T1_GE3 please use the request quote or email us a RFQ.
SQJ848EP-T1_GE3 Price & Stock
Vishay SQJ848EP-T1_GE3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | SQJ848EP-T1_GE3CT-ND | 2,975 | 10.35 | 9.28 | 6.82 | 4.90 | 4.90 | 2020-02-29T13:52:18Z |
| Digi-Key | SQJ848EP-T1_GE3DKR-ND | 2,975 | 10.35 | 9.28 | 6.82 | 4.90 | 4.90 | 2020-02-29T13:52:18Z |
| Digi-Key | SQJ848EP-T1_GE3TR-ND | - | - | - | - | - | 4.42 | 2020-02-29T13:52:18Z |
| Avnet | SQJ848EP-T1_GE3 | - | - | - | - | - | 4.80 | 2020-02-29T04:03:43Z |
| Newark | 20AC4038 | - | - | - | - | - | 4.32 | 2020-02-29T03:43:50Z |
| Avnet Europe | SQJ848EP-T1-GE3 | - | - | - | - | - | 6.45 | 2020-02-29T08:48:13Z |
| Component Sense | SQJ848EP-T1-GE3 | 99,000 | - | - | 6.19 | 4.20 | 3.36 | 2020-02-29T22:26:54Z |
| LTL Group | 6949923 | 3,000 | - | - | - | - | - | 2020-02-27T02:07:08Z |
| Classic Components | SQJ848EP-T1-GE3 | 6,930 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T00:54:13Z |
| North Star Micro | SQJ848EP-T1_GE3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vishay has several brands around the world that may have alternate names for SQJ848EP-T1_GE3 due to regional differences or acquisition. SQJ848EP-T1_GE3 may also be known as the following names:
- VIS
- VISH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
- VISHA
- VISHAY THIN FILM
- VISHAY INTERTECHNOLOGY
- VISHY
- VISAHY
- VISH/IR
- VSHY
- VSH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PTE LTD
- VISHAY ELECTRONIC
- VSHAY
- VISHAY FOIL RESISTORS
- VISHAY AMERICAS INC
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PT
- VISHAY AMERICAS
- VISHAY ELECTRO-FILMS
- VISHAY COMPONENTS
- Vishay Semiconductors
- VISHAY COMPONENTS NEDERLAND
- VISHAY INTERTEC
- VISHAY FOIL RESISTORS / VPG
- VISHAY OPTO
- Vishay Intertechnology Inc.