- Mfr. #:
- ST662ACD
- Description:
- IC REG CHARGE PUMP 12V 30MA 8SO
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Function | Step-Up |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Output-Configuration | Positive |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Synchronous-Rectifier | No |
| Output-Type | Fixed |
| Topology | Charge Pump |
| Package-Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 8-SO |
| Voltage-Input-Max | 5.5V |
| Frequency-Switching | 400kHz |
| Voltage-Input-Min | 4.5V |
| Current-Output | 30mA |
| Voltage-Output-Min-Fixed | 12V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Voltage-Output-Max | - |
| Series | - |
More Information
We can supply STMicroelectronics ST662ACD, use the request quote form to request ST662ACD pirce, STMicroelectronics Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
ST662ACD Price & Stock
STMicroelectronics ST662ACD pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| iodParts | ST662ACD | 288 | - | - | - | - | - | 2020-01-20T11:39:20Z |
| LTL Group | 5437967 | 1,398 | - | - | - | - | - | 2020-01-19T01:46:16Z |
| Select Technology | ST662ACD | 1,511 | - | - | - | - | - | 2019-07-02T15:50:49Z |
| Bison Technologies | ST662ACD-185244-STMICROELECTRONICS | 200 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T08:46:28Z |
| Bison Technologies | ST662ACD-132103-STMICROELECTRONICS | 141 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T08:46:28Z |
| Classic Components | ST662ACD | 78 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Chip 1 Exchange | ST662ACD | 1,150 | - | - | - | - | - | 2019-11-19T09:43:30Z |
| Dana Microsystems | ST662ACD | 3,228 | - | - | - | - | - | 2020-01-18T23:04:15Z |
| Abacus Technologies | ST662ACD | 200 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| C Plus Electronics | ST662ACD | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | ST662ACD | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | ST662ACD | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for ST662ACD due to regional differences or acquisition. ST662ACD may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics