- Mfr. #:
- ST72F324J2TAE
- Description:
- IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44LQFP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tray |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | ST7 |
| Connectivity | SCI, SPI |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Oscillator-Type | Internal |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Data-Converters | A/D 12x10b |
| Speed | 8MHz |
| Program-Memory-Size | 8KB (8K x 8) |
| Core-Size | 8-Bit |
| Package-Case | 44-LQFP |
| RAM-Size | 384 x 8 |
| Number-of-I-O | 32 |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 3.8 V ~ 5.5 V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| EEPROM-Size | - |
| Supplier-Device-Package | * |
| Core-Processor |
More Information
The price and lead time for ST72F324J2TAE depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
ST72F324J2TAE Price & Stock
STMicroelectronics ST72F324J2TAE pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4507163 | 1,055 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| North Star Micro | ST72F324J2TAE | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | ST72F324J2TAE | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for ST72F324J2TAE due to regional differences or acquisition. ST72F324J2TAE may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics