- Mfr. #:
- ST72F324J6TC
- Description:
- IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44LQFP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tray |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | ST7 |
| Connectivity | SCI, SPI |
| Peripherals | LVD, POR, PWM, WDT |
| Oscillator-Type | Internal |
| Program-Memory-Type | FLASH |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Data-Converters | A/D 12x10b |
| Speed | 8MHz |
| Core-Size | 8-Bit |
| Package-Case | 44-LQFP |
| Program-Memory-Size | 32KB (32K x 8) |
| Number-of-I-O | 32 |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | 3.8 V ~ 5.5 V |
| RAM-Size | 1K x 8 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| EEPROM-Size | - |
| Supplier-Device-Package | * |
| Core-Processor |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
ST72F324J6TC is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
ST72F324J6TC Price & Stock
STMicroelectronics ST72F324J6TC pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4507179 | 18 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Quest | ST72F324J6TC | 31 | 73.04 | 36.52 | 36.52 | 36.52 | 36.52 | 2019-11-30T11:27:14Z |
| Component Electronics | ST72F324J6TC | 46 | 60.22 | 60.22 | 60.22 | 60.22 | 60.22 | 2019-11-26T21:24:43Z |
| Nexxon | ST72F324J6TC | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | ST72F324J6TC | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| TransparentC | ST72F324J6TC | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | ST72F324J6TC | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for ST72F324J6TC due to regional differences or acquisition. ST72F324J6TC may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics