- Mfr. #:
- STD2NM60T4
- Description:
- MOSFET N-CH 600V 2A DPAK
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Vgs (Max) | ±30V |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Manufacturer | ST |
| Part Status | Obsolete |
| FET Type | N-Channel |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Series | MDmesh |
| Product Category | FETs - Single |
| Supplier Device Package | D-Pak |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 8.4nC @ 10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 250A |
| Power Dissipation (Max) | 46W (Tc) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3.2 Ohm @ 1A, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2A (Tc) |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 160pF @ 25V |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| FET Feature | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
STD2NM60T4 Price & Stock
STMicroelectronics STD2NM60T4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4508226 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-20T06:02:19Z |
| TransparentC | STD2NM60T4 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | STD2NM60T4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | STD2NM60T4 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for STD2NM60T4 due to regional differences or acquisition. STD2NM60T4 may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics