- Mfr. #:
- STGW19NC60WD
- Description:
- IGBT 600V 42A 125W TO247
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | TO-247-3 |
| Supplier-Device-Package | TO-247-3 |
| Input-Type | Standard |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | PowerMESH |
| Product Category | IGBTs - Single |
| Switching-Energy | 81μJ (on), 125μJ (off) |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 600V |
| Gate-Charge | 53nC |
| Current-Collector-Ic-Max | 42A |
| Test-Condition | 390V, 12A, 10 Ohm, 15V |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 31ns |
| Td-on-off-25°C | 25ns/90ns |
| Vce-on-Max-Vge-Ic | 2.5V @ 15V, 12A |
| Power-Max | 125W |
| Current-Collector-Pulsed-Icm | - |
| IGBT-Type | - |
More Information
The price and lead time for STGW19NC60WD depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
STGW19NC60WD Price & Stock
STMicroelectronics STGW19NC60WD pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| element14 APAC | 1542227 | - | 19.39 | 17.23 | 15.12 | 15.12 | 15.12 | 2020-03-07T14:45:09Z |
| LTL Group | 4509988 | 815 | - | - | - | - | - | 2020-03-06T07:59:49Z |
| GreenTree Electronics | STGW19NC60WD | 3,425 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Dana Microsystems | STGW19NC60WD | 12 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Nexxon | STGW19NC60WD | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Summit Electronics | STGW19NC60WD | Contact | - | - | - | - | - | 2018-03-06T19:04:05Z |
| North Star Micro | STGW19NC60WD | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | STGW19NC60WD | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for STGW19NC60WD due to regional differences or acquisition. STGW19NC60WD may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics