- Mfr. #:
- SX1506I091TRT
- Description:
- IC GPIO EXP I2C 16CH 28UTQFN
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Interrupt-Output | Yes |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Development-Kit | SX1502EVK |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Output-Type | Push-Pull |
| Features | POR |
| Product Category | Interface - I/O Expanders |
| Interface-Type | I2C Serial |
| Interface | I2C |
| Product | I/O Expanders |
| Type | GPIO Expander |
| Packaging | Digi-ReelR |
| Current-Output-Source-Sink | 8mA, 24mA |
| Unit-Weight | 70800 mg |
| Operating-Supply-Voltage | 5.5 V |
| Frequency-Clock | 400kHz |
| Maximum-Clock-Frequency | 400 kHz |
| Package-Case | 28-UFQFN Exposed Pad |
| Supplier-Device-Package | 28-QFN-UT (4x4) |
| Voltage-Supply | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Number-of-I-Os | 16 I/O |
| Number-of-I-O | 16 |
| Operating-Supply-Current | 1 uA |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Series | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
SX1506I091TRT is available at OMO Electronic.We can offer SX1506I091TRT for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
SX1506I091TRT Price & Stock
Semtech SX1506I091TRT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Newark | 59P7304 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-26T03:10:22Z |
| Sierra IC | SX1506I091TRT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | SX1506I091TRT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Semtech has several brands around the world that may have alternate names for SX1506I091TRT due to regional differences or acquisition. SX1506I091TRT may also be known as the following names:
- SEMTECH CORP
- SEM
- SEMTEC
- SEMT
- SEMTECH CORPORATION
- SEMTCH
- SEMTECH ELECTRONICS LTD
- SEMTECH INTERNATIONAL
- SMH
- SEMTECH INTL
- SEMTECHCO
- SEMTECHCORR
- SEMTECH CORPOR
- SEMTECH (VA)
- SEMTECH/NONE
- SEMTECH ELECTRONICS LIMITED
- SEMTECH/ PDE
- SEMTECH/79'S
- SEMTECH CORPIS CHRISTI
- SEMTECH LTD
- SEMTECH Pb-free
- SEMTECH-COMMERCIAL