- Mfr. #:
- SX1511BIULTRT
- Description:
- IC GPIO EXPANDER I2C 8CH 20QFN
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Ultra Low Voltage GPIO |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Interface-Type | Serial SPI |
| Manufacturer | Semtech Corporation |
| Development-Kit | SX1512BEVK |
| Interface | SPI |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Package-Case | QFN-20 |
| Features | Power-On Reset and Reset Input (NRESET) |
| Output-Type | Open Drain, Push-Pull |
| Interrupt-Output | No |
| Product Category | Interface - I/O Expanders |
| Product | I/O Expanders |
| Current-Output-Source-Sink | 8mA, 15mA |
| Number-of-I-Os | 8 I/O |
| Number-of-I-O | 8 |
| Operating-Supply-Voltage | 3.6 V |
| Frequency-Clock | 20MHz |
| Supplier-Device-Package | 20-QFN-UT (3x3) |
| Maximum-Clock-Frequency | 20 MHz |
| Operating-Supply-Current | 175 uA |
| Voltage-Supply | 1.425 V ~ 3.6 V |
| Unit-Weight | 0.004339 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Series | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
SX1511BIULTRT is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
SX1511BIULTRT Price & Stock
Semtech SX1511BIULTRT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Avnet Europe | SX1511BIULTRT | - | - | - | - | - | - | 2020-03-14T08:19:41Z |
| Nexxon | SX1511BIULTRT | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Semtech has several brands around the world that may have alternate names for SX1511BIULTRT due to regional differences or acquisition. SX1511BIULTRT may also be known as the following names:
- SEMTECH CORP
- SEM
- SEMTEC
- SEMT
- SEMTECH CORPORATION
- SEMTCH
- SEMTECH ELECTRONICS LTD
- SEMTECH INTERNATIONAL
- SMH
- SEMTECH INTL
- SEMTECHCO
- SEMTECHCORR
- SEMTECH CORPOR
- SEMTECH (VA)
- SEMTECH/NONE
- SEMTECH ELECTRONICS LIMITED
- SEMTECH/ PDE
- SEMTECH/79'S
- SEMTECH CORPIS CHRISTI
- SEMTECH LTD
- SEMTECH Pb-free
- SEMTECH-COMMERCIAL