- Mfr. #:
- TA1225
- Description:
- Solid State Relays - Industrial Mount 25A 120VAC AC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series | T |
|---|---|
| Product Category | Solid State Relays |
| Termination-Style | Screw Terminal |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) |
| Relay-Type | Relay |
| Product | Power Relays |
| Mounting-Style | Panel |
| Package-Case | Hockey Puck |
| Manufacturer | Crydom Co. |
| Type | Controller |
| Mounting-Type | Chassis Mount or Panel Mount |
| Packaging | Bulk |
| Output-Type | AC, Zero Cross |
| Voltage-Input | 90 ~ 280VAC |
| Control-Voltage-Range | 90 VAC to 280 VAC |
| Input-Current | 4 mA |
| Load-Current | 25A |
| Load-Current-Rating | 25 A |
| Voltage-Load | 24 ~ 140 V |
| Load-Voltage-Rating | 24 VAC to 140 VAC |
| Pd-Power-Dissipation | 0.5 W |
| On-State-Resistance-Max | - |
| Supplier-Device-Package | - |
More Information
The price and lead time for TA1225 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
TA1225 Price & Stock
Sensata TA1225 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | CC1030-ND | 6 | 939.25 | 894.58 | 853.89 | 853.89 | 853.89 | 2019-12-21T13:54:18Z |
| Onlinecomponents.com | TA1225 | 8 | 853.89 | 782.71 | 722.52 | 722.52 | 722.52 | 2019-12-21T12:20:37Z |
| Mouser | 558-TA1225 | 3 | 939.25 | 894.58 | 853.89 | 853.89 | 853.89 | 2019-12-20T21:29:04Z |
| Arrow Electronics | TA1225 | 40 | 909.94 | 865.03 | 817.40 | 817.40 | 817.40 | 2019-12-21T16:01:14Z |
| TTI | TA1225 | 40 | 867.53 | 798.61 | 763.22 | 763.22 | 763.22 | 2019-12-21T10:19:06Z |
| Verical | TA1225 | 40 | 909.94 | 865.03 | 817.40 | 817.40 | 817.40 | 2019-12-20T18:00:54Z |
| Verical | TA1225 | 7 | 856.07 | 856.07 | 856.07 | 856.07 | 856.07 | 2019-12-20T18:00:54Z |
| Master Electronics | TA1225 | 8 | 853.89 | 782.71 | 722.52 | 722.52 | 722.52 | 2019-12-21T10:02:39Z |
| Electro Sonic | TA1225 | 8 | 879.50 | 806.19 | 744.20 | 744.20 | 744.20 | 2019-12-21T09:14:10Z |
| Chip One Stop Global | C1S156600040585 | 7 | 1395.58 | 1395.58 | 1395.58 | 1395.58 | 1395.58 | 2019-12-21T13:05:12Z |
| Chip One Stop Global | C1S156600132275 | 1 | 1295.00 | 1295.00 | 1295.00 | 1295.00 | 1295.00 | 2019-12-21T13:05:12Z |
| Sager Electronics | TA1225 | - | - | - | 727.20 | 727.20 | 727.20 | 2019-12-21T14:20:27Z |
| Heilind Electronics | CRYTA1225 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-21T16:34:40Z |
| Newark | 37M7927 | 13 | 987.43 | 934.65 | 896.69 | 896.69 | 896.69 | 2019-12-21T15:43:42Z |
| Allied Electronics & Automation | 70130550 | 7 | 911.03 | 867.68 | 828.24 | 828.24 | 828.24 | 2019-12-21T12:02:46Z |
| Sourceability | TA1225 | 2 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:39Z |
| Classic Components | TA1225 | 2 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T00:47:00Z |
| North Star Micro | TA1225 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Sensata has several brands around the world that may have alternate names for TA1225 due to regional differences or acquisition. TA1225 may also be known as the following names:
- SENSATA TECHNOLOGIES
- Sensata / Crydom
- SENSATA TECHNOLOGIES INC
- SENSATA TECH
- Airpax / Sensata
- Sensata Pressure & Temp
- SENSATA POWER CONTROLS
- SENSATA TECHNOLOGIE
- SENSATA TECHNOLOGIES HOLLAND BV
- SENSATA PRESSURE
- SENSATA TECHNOLOGI
- Sensata - Kavlico
- FIRST TECHNOLOGY
- SENSATA TECHNOLOGIES MARYLAND
- SENSATA TECHNOLGY
- SENSATA TECHNOL
- SENSAT
- SENSATA TECHNOLOGIES (KLIXON)
- Sensata - BEI Kimco
- SENSATA TECHNOLOGY
- SENSATA PRESSURE AND THERMAL SENSING
- SENSATA THERMAL SENSING PRODUCTS