- Mfr. #:
- TD1210
- Description:
- Solid State Relays - Industrial Mount 10A 120VAC DC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Output Type: | Triac |
| Series: | T Series |
| Product Category: | Solid State Relays - Industrial Mount |
| Manufacturer: | Sensata |
| Termination Style: | Screw |
| Product Type: | SSR - Solid State Relays |
| Product: | SSR - Solid State Relays |
| Subcategory: | Relays |
| Mounting Style: | Panel |
| Package / Case: | Hockey Puck |
| Brand: | Crydom |
| Type: | Controller |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW |
| Input Current: | 3.4 mA |
| Unit Weight: | 3.051198 oz |
| Control Voltage Range: | 3 VDC to 32 VDC |
| Load Voltage Rating: | 24 VAC to 140 VAC |
| Factory Pack Quantity: | 20 |
| Load Current Rating: | 10 A |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
TD1210 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
TD1210 Price & Stock
Crouzet TD1210 pricing and available inventory.
Alternate Names
Crouzet has several brands around the world that may have alternate names for TD1210 due to regional differences or acquisition. TD1210 may also be known as the following names:
- CROUZET SWITCHES
- CROUZET AUTOMATION
- CROUZET CORPORATION
- CROUZET Controls
- CROUZET SSR
- CROUZET MOTORS
- Crouzet Control
- CROUZET USA
- Crouzet C/O BEI Systems and Sensor Company
- Crouzet Corp
- CROUZET CONTROL TECHNOLOGIES
- CROUZET SOLID STATE RELAYS
- CROUZET SWITCH TECHNOLOGIES
- CROUZET MOTOR TECHNOLOGIES
- CROUZET / SCHNEIDER
- Crouzet Relays
- Crouzet Solid State
- CROUZET LTD
- CROUZET GMBH 40721-HILDEN
- CROUZET AUTOMATION TECHNOLOGIES
- CROUZET (COMPTE
- CRYDOM-CROUZET CONTROLS AND SSR
- Crouz
- CROUZET (INTERR
- CROUZET CRYDOM