- Mfr. #:
- TD2420Q
- Description:
- Solid State Relays - Industrial Mount QUAD TRIAC OUTPUT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Output Type: | Triac |
| Product Category: | Solid State Relays - Industrial Mount |
| Manufacturer: | Sensata |
| Termination Style: | Screw |
| Product Type: | SSR - Solid State Relays |
| Product: | SSR - Solid State Relays |
| Subcategory: | Relays |
| Series: | Quad Series |
| Mounting Style: | Panel |
| Package / Case: | Hockey Puck |
| Brand: | Crydom |
| Type: | Controller |
| Packaging: | Bulk |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW |
| Unit Weight: | 3.844862 oz |
| Input Current: | 3.4 mA |
| Control Voltage Range: | 3 VDC to 32 VDC |
| Load Voltage Rating: | 24 VAC to 280 VAC |
| Load Current Rating: | 20 A |
| Factory Pack Quantity: | 10 |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
TD2420Q is available at OMO Electronic.We can offer TD2420Q for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
TD2420Q Price & Stock
Sensata TD2420Q pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | CC1123-ND | 16 | 2745.04 | 2614.35 | 2614.35 | 2614.35 | 2614.35 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| Verical | TD2420Q | 43 | 2287.49 | 2287.49 | 2287.49 | 2287.49 | 2287.49 | 2020-02-03T17:46:23Z |
| RS Components | 2288599 | 36 | 3024.73 | 3024.73 | 3024.73 | 3024.73 | 3024.73 | 2020-01-31T14:41:04Z |
| Onlinecomponents.com | TD2420Q | 250 | 2256.18 | 1960.62 | 1960.62 | 1960.62 | 1960.62 | 2020-02-03T12:13:01Z |
| Mouser | 558-TD2420Q | 6 | 2745.04 | 2614.34 | 2614.34 | 2614.34 | 2614.34 | 2020-01-31T21:51:08Z |
| element14 APAC | 1200200 | 2 | 2331.94 | 2331.94 | 2331.94 | 2331.94 | 2331.94 | 2020-02-01T02:24:55Z |
| Sager Electronics | TD2420Q | 333 | - | 2125.18 | 2033.38 | 2033.38 | 2033.38 | 2020-02-03T13:50:32Z |
| TTI | TD2420Q | 200 | 2314.43 | 2095.04 | 2053.96 | 2053.96 | 2053.96 | 2020-02-01T09:22:23Z |
| Heilind Electronics | CRYTD2420Q | 10 | 2912.20 | 2730.19 | 2730.19 | 2730.19 | 2730.19 | 2020-02-01T18:16:30Z |
| Peerless Electronics | TD2420Q | 10 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T07:46:53Z |
| Electro Sonic | TD2420Q | 250 | 2323.87 | 2019.44 | 2019.44 | 2019.44 | 2019.44 | 2020-02-03T09:54:06Z |
| Master Electronics | TD2420Q | 250 | 2256.18 | 1960.62 | 1960.62 | 1960.62 | 1960.62 | 2020-02-03T10:09:59Z |
| Chip One Stop Global | C1S156600009153 | 13 | 2624.49 | 2611.99 | 2611.99 | 2611.99 | 2611.99 | 2020-02-03T13:46:54Z |
| Chip One Stop Global | C1S156600040619 | 2 | 4286.67 | 4286.67 | 4286.67 | 4286.67 | 4286.67 | 2020-02-03T13:46:54Z |
| Farnell | 1200200 | 4 | 2472.91 | 2392.17 | 2392.17 | 2392.17 | 2392.17 | 2020-02-01T02:54:58Z |
| Newark | 37M8153 | 43 | 1875.74 | 1875.74 | 1875.74 | 1875.74 | 1875.74 | 2020-02-01T03:47:07Z |
| Newark | 01M9208 | 2 | 2593.61 | 2476.73 | 2432.31 | 2432.31 | 2432.31 | 2020-02-01T03:47:07Z |
| Distrelec | 30084146 | 3 | 1938.88 | 1938.88 | 1938.88 | 1938.88 | 1938.88 | 2020-02-03T11:17:17Z |
| Allied Electronics & Automation | 70131398 | 39 | 2471.92 | 2338.34 | 2307.13 | 2307.13 | 2307.13 | 2020-02-03T11:34:12Z |
| Quest | TD2420Q | 4 | 2718.01 | 2640.36 | 2640.36 | 2640.36 | 2640.36 | 2020-02-03T11:17:30Z |
| Interstate Connecting Components | TD2420Q | 10 | 2912.20 | 2730.19 | 2730.19 | 2730.19 | 2730.19 | 2020-02-01T20:05:28Z |
| Au Ling | TD2420Q | Contact | - | - | - | - | - | 2019-11-27T14:34:02Z |
| Sierra IC | TD2420Q | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | TD2420Q | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Sensata has several brands around the world that may have alternate names for TD2420Q due to regional differences or acquisition. TD2420Q may also be known as the following names:
- SENSATA TECHNOLOGIES
- Sensata / Crydom
- SENSATA TECHNOLOGIES INC
- SENSATA TECH
- Airpax / Sensata
- Sensata Pressure & Temp
- SENSATA POWER CONTROLS
- SENSATA TECHNOLOGIE
- SENSATA TECHNOLOGIES HOLLAND BV
- SENSATA PRESSURE
- SENSATA TECHNOLOGI
- Sensata - Kavlico
- FIRST TECHNOLOGY
- SENSATA TECHNOLOGIES MARYLAND
- SENSATA TECHNOLGY
- SENSATA TECHNOL
- SENSAT
- SENSATA TECHNOLOGIES (KLIXON)
- Sensata - BEI Kimco
- SENSATA TECHNOLOGY
- SENSATA PRESSURE AND THERMAL SENSING
- SENSATA THERMAL SENSING PRODUCTS