- Mfr. #:
- TLP2200(TP1,F)
- Description:
- High Speed Optocouplers IC 3 STAGE OUTPUT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Output-Type | Tri-State |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Product Category | Optoisolators - Logic Output |
| Packaging | Digi-ReelR Alternate Packaging |
| Input-Type | DC |
| Package-Case | 8-SMD, Gull Wing |
| Supplier-Device-Package | 8-SMD |
| Propagation-Delay-tpLH-tpHL-Max | 400ns, 400ns |
| Voltage-Supply | 4.5 V ~ 20 V |
| Rise-Fall-Time-Typ | 35ns, 20ns |
| Current-Output-Channel | 25mA |
| Voltage-Isolation | 2500Vrms |
| Data-Rate | 2.5MBd |
| Common-Mode-Transient-Immunity-Min | 1kV/μs |
| Current-DC-Forward-If-Max | 10mA |
| Inputs-Side-1-Side-2 | 1/0 |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.55V |
| Number-of-Channels | 1 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | - |
More Information
Part No. TLP2200(TP1,F) is now available at OMO. Request a quote of TLP2200(TP1,F) please use the request quote or email us a RFQ.
TLP2200(TP1,F) Price & Stock
Toshiba TLP2200(TP1,F) pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | TLP2200FTR-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-03-09T12:56:07Z |
| Digi-Key | TLP2200FDKR-ND | - | 12.51 | 12.51 | 12.51 | 12.51 | 12.51 | 2020-03-09T12:56:07Z |
| Digi-Key | TLP2200FCT-ND | - | 13.13 | 13.13 | 13.13 | 13.13 | 13.13 | 2020-03-09T12:56:07Z |
| Avnet Europe | TLP2200(TP1,F) | - | - | - | - | - | - | 2020-03-09T08:04:27Z |
| Nexxon | TLP2200(TP1,F) | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Toshiba has several brands around the world that may have alternate names for TLP2200(TP1,F) due to regional differences or acquisition. TLP2200(TP1,F) may also be known as the following names:
- TOSH
- TOS
- SMK
- TOSHIB
- TOSHI
- TSENG
- TOSHIBA CORP
- TSH
- Toshiba Semiconductor and Storage
- MARKTECH OPTOELECTRONICS
- TOSHIBA CORPORATION
- TOSHIBA ELECTRONIC COMPONENTS
- TOSHIBAPb
- TOSHIBA-PB FREE
- TOSHIBA AMERICA
- TOSHIBA ELECTRONICS
- TOBHIBA
- TOSHIBA SEMI
- TOSHIAB
- TSHBA
- Toshiba America Electronic Components Inc
- TOSHIBA ELECTRONICS ASIA LTD
- TOSHIBAMC
- Toshiba America Electronic Components
- TOSHIBAL