- Mfr. #:
- TLP2631(F)
- Description:
- High Speed Optocouplers 2500Vrms 10Mbit/s High CMR
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | PDIP-8 |
| Product Category | Optoisolators - Logic Output |
| Output-Type | Open Collector, Schottky Clamped |
| Input-Type | DC |
| Supplier-Device-Package | 8-DIP |
| Propagation-Delay-tpLH-tpHL-Max | 75ns, 75ns |
| Vr-Reverse-Voltage | 5 V |
| Pd-Power-Dissipation | 40 mW |
| Voltage-Supply | 4.5 V ~ 5.5 V |
| Rise-Fall-Time-Typ | 30ns, 30ns |
| Rise-Time | 30 ns |
| Fall-Time | 30 ns |
| Voltage-Isolation | 2500Vrms |
| Isolation-Voltage | 2500 Vrms |
| Current-DC-Forward-If-Max | 20mA |
| Inputs-Side-1-Side-2 | 2/0 |
| Number-of-Channels | 2 |
| Common-Mode-Transient-Immunity-Min | 1kV/μs |
| Current-Output-Channel | 16mA |
| Output-Current | 16 mA |
| Data-Rate | 10MBd |
| If-Forward-Current | 10 mA |
| Voltage-Forward-Vf-Typ | 1.65V |
| Vf-Forward-Voltage | 1.65 V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| Series | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of TLP2631(F) at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
TLP2631(F) Price & Stock
Toshiba TLP2631(F) pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | TLP2631F-ND | 8,440 | 15.85 | 14.03 | 8.15 | 6.23 | 5.75 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| RS Components | 7603211 | 200 | - | 15.98 | 11.91 | 11.77 | 11.77 | 2020-01-18T11:54:26Z |
| RS Components | 7603211P | 158 | - | - | 11.91 | 11.77 | 11.77 | 2020-01-18T11:54:26Z |
| RS Components | 1687423 | - | - | - | 11.13 | 11.13 | 11.13 | 2020-01-18T11:54:26Z |
| Mouser | 757-TLP2631(F) | 68 | 15.85 | 13.17 | 8.09 | 6.22 | 5.89 | 2020-01-18T00:22:49Z |
| Chip One Stop Global | C1S751200261550 | 785 | - | 103.06 | 95.82 | 90.40 | 90.40 | 2020-01-18T13:08:17Z |
| Chip One Stop Global | C1S751200676424 | 27 | 49.05 | 36.49 | 36.49 | 36.49 | 36.49 | 2020-01-18T13:08:17Z |
| TTI | TLP2631(F) | - | - | - | - | - | - | 2020-01-18T10:27:45Z |
| Avnet Europe | TLP2631(F) | 950 | 8.22 | 7.56 | 6.33 | 6.33 | 6.33 | 2020-01-18T08:19:49Z |
| Quest | TLP2631(F) | 1 | - | - | - | - | - | 2020-01-18T11:20:55Z |
| TME | TLP2631F | 208 | 11.78 | 9.72 | 7.90 | 7.90 | 7.90 | 2020-01-17T14:00:49Z |
| Dana Microsystems | TLP2631(F) | 1,987 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T15:30:26Z |
| Classic Components | TLP2631F | 5 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Abacus Technologies | TLP2631F | 1,016 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| TransparentC | TLP2631(F) | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | TLP2631(F) | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | TLP2631(F) | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Toshiba has several brands around the world that may have alternate names for TLP2631(F) due to regional differences or acquisition. TLP2631(F) may also be known as the following names:
- TOSH
- TOS
- SMK
- TOSHIB
- TOSHI
- TSENG
- TOSHIBA CORP
- TSH
- Toshiba Semiconductor and Storage
- MARKTECH OPTOELECTRONICS
- TOSHIBA CORPORATION
- TOSHIBA ELECTRONIC COMPONENTS
- TOSHIBAPb
- TOSHIBA-PB FREE
- TOSHIBA AMERICA
- TOSHIBA ELECTRONICS
- TOBHIBA
- TOSHIBA SEMI
- TOSHIAB
- TSHBA
- Toshiba America Electronic Components Inc
- TOSHIBA ELECTRONICS ASIA LTD
- TOSHIBAMC
- Toshiba America Electronic Components
- TOSHIBAL