- Mfr. #:
- TOP209P
- Description:
- IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV 8DIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Internal-Switch-s | Yes |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Series | TOPSwitchR |
| Manufacturer | Power Integrations |
| Product Category | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Output-Isolation | Non-Isolated |
| Topology | Flyback |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature |
| Package-Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Supplier-Device-Package | 8-DIP |
| Frequency-Switching | 70kHz |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Duty-Cycle | 67% |
| Power-Watts | 2W |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | - |
| Control-Features | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
TOP209P Price & Stock
Power Integrations TOP209P pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Touchstone Systems | TOP209P | 250 | - | - | - | - | - | 2020-03-12T15:10:51Z |
| Dana Microsystems | TOP209P | 1,547 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T20:03:08Z |
| Nexxon | TOP209P | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | TOP209P | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| SemiconductorPLUS | TOP209P | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
Power Integrations has several brands around the world that may have alternate names for TOP209P due to regional differences or acquisition. TOP209P may also be known as the following names:
- POWER
- POWER INTEGRATION
- POWER INT
- POWER INTEGRATIONS INC
- PWR
- POW
- POWER INTEGRATI
- PII
- POWER INTEGR
- POWER INTE
- POWER INTEG
- POWER INTER
- POWER INTEGRA
- POWER INTERGRATIONS
- POWER INTERGRAT
- POWER INTEGRATION INC
- POWER INTERGRATION
- POWER INTEGRAT
- POWER INTEGRATIONS (VA)
- POWER INTEGRATIONS;POWER INTEGRATIONS;
- POWER INTEGRATED
- TOTAL POWER INTERNATIONAL INC
- POWER INTEGRATIONS INTERNATIONAL LTD
- 3494 POWER INTEG
- Power Intergration Inc