- Mfr. #:
- TOP221G
- Description:
- IC OFFLINE SWIT PWM OCP HV 8SMD
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Internal-Switch-s | Yes |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Series | TOPSwitchR-II |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Manufacturer | Power Integrations |
| Product Category | PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers |
| Output-Isolation | Isolated |
| Fault-Protection | Current Limiting, Over Temperature |
| Topology | Boost, Buck, Flyback, Forward |
| Power-Watts | 9W |
| Package-Case | 8-SMD, Gull Wing |
| Supplier-Device-Package | 8-SMD |
| Voltage-Breakdown | 700V |
| Duty-Cycle | 67% |
| Frequency-Switching | 100kHz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Voltage-Start-Up | - |
| Voltage-Supply-Vcc-Vdd | - |
| Control-Features | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: TOP221G is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy TOP221G,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
TOP221G Price & Stock
Power Integrations TOP221G pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NetroFlash | TOP221G | 2,882 | - | - | - | - | - | 2020-03-18T21:11:10Z |
| Touchstone Systems | TOP221G | 7 | - | - | - | - | - | 2020-03-12T15:10:51Z |
| Chip Components | TOP221G | 15,320 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| Quest | TOP221G | 2 | - | - | - | - | - | 2020-03-23T10:23:15Z |
| Bison Technologies | TOP221G-152129-POWER | 6,500 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T12:09:47Z |
| C Plus Electronics | TOP221G | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| TransparentC | TOP221G | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | TOP221G | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Power Integrations has several brands around the world that may have alternate names for TOP221G due to regional differences or acquisition. TOP221G may also be known as the following names:
- POWER
- POWER INTEGRATION
- POWER INT
- POWER INTEGRATIONS INC
- PWR
- POW
- POWER INTEGRATI
- PII
- POWER INTEGR
- POWER INTE
- POWER INTEG
- POWER INTER
- POWER INTEGRA
- POWER INTERGRATIONS
- POWER INTERGRAT
- POWER INTEGRATION INC
- POWER INTERGRATION
- POWER INTEGRAT
- POWER INTEGRATIONS (VA)
- POWER INTEGRATIONS;POWER INTEGRATIONS;
- POWER INTEGRATED
- TOTAL POWER INTERNATIONAL INC
- POWER INTEGRATIONS INTERNATIONAL LTD
- 3494 POWER INTEG
- Power Intergration Inc